Чому поради щодо способу життя мають бути елементом консультацій з приводу безпліддя?

*Журнал Fertility and Sterility. – 2017; 107:52–58

Передумови дослідження

Безпліддя, яке визначається як нездатність до зачаття протягом одного року не захищених контрацептивами статевих стосунків, охоплює приблизно 10–15 % пар репродуктивного віку .

Часто безплідні пари вдаються до тієї чи іншої форми допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), щоб стати батьками. Протягом останніх років ДРТ були суттєво вдосконалені, і наразі вони є широко визнаним методом лікування. Зі зростанням поінформованості суспільства багато пар починають вважати ДРТ простим рішенням у разі, якщо вони не здатні зачати дитину самостійно. Лікарі також схильні до призначення ДРТ, оскільки вони є цілком безпечними.

Час від часу слід вивчати усі можливі альтернативи, перш ніж вдаватися до інвазивних методів лікування.

Резюме

Практична комісія Американського товариства репродуктивної медицини розглянула різноманітні фактори, які впливають на природну здатність до зачаття. У її доповіді обмірковуються моменти:

  • Вік відіграє важливу роль при безплідді. Імовірність зачаття значно зменшується у жінок після 35 років. Вік партнера також має значення, проте тут зменшення імовірності зачаття спостерігається у старшому віці – за 50 років.
  • Вікно зачаття – це 6-денний період, який завершується у день овуляції; найвищим шанс завагітніти є у триденний період перед овуляцією.
  • Для збільшення шансів на успіх статеві акти повинні відбуватися кожні 1–2 дні. Рідші статеві акти також допустимі, якщо це потрібно задля запобігання стресу.
  • За цервікальним слизом можна передбачити овуляцію не менш точно, ніж за допомогою спеціальних інструментів.
  • Жоден конкретний тип статевого акту не підвищує імовірність зачаття.
  • Надто високий (> 35) та надто низький (< 19) індекс маси тіла збільшує ризик безпліддя.
  • Паління, вживання алкоголю (більше двох чарок на день) та кофеїну (більше п’яти чашок на день) можуть зменшити імовірність зачаття.

Точка зору

На безпліддя страждають 10–15 % пар, ще менший відсоток має безпліддя, яке не піддається поясненню. У парах, що страждають на безпліддя, причини якого не піддаються поясненню, жінки мають нормальну овуляцію та нормальні фаллопієві труби,  параметри сперми чоловіків також в межах норми. Проте не всі такі випадки дійсно не піддаються поясненню, якщо розглянути їх детальніше. Багато пар, з якими я стикався у своїй практиці, перебувають на піці репродуктивного віку. Вік є фактором, на який ми не можемо вплинути, тому якщо гінекологи загального профілю інформуватимуть жінок про спад народжуваності з віком, ми зможемо запобігти випадкам, які пояснюються зменшенням оваріального запасу та зниженням якості яйцеклітин.

Безпліддя, причину якого не можна пояснити, також може бути пов’язане з ожирінням, яке є серйозною проблемою для розвинених країн. Багато людей, які страждають на ожиріння, вважають себе «здоровими» і дійсно можуть мати усі лабораторні показники в межах норми. Тим не менш, індекс маси тіла впливає на здатність зачати дитину. Інші фактори, такі як брак фізичних вправ, неправильне харчування, шкідливі звички,  навколишнє середовище, також можуть впливати на здатність до дітонародження. Найпростіший шлях – запропонувати пацієнтам з ожирінням та неправильним способом життя лікування. Я ж вважаю, що варто принаймні спробувати допомогти пацієнтам скоригувати їхній спосіб життя, перш ніж призначати їм лікування, яке може провалитися через цей фактор.

Огляд підготовлено за матеріалами: інформаційний портал Medscape // Медичні новини «Medscape» // Пітер Ковацс Чому поради щодо способу життя мають бути елементом консультацій з приводу здатності до народження дітей?  [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.medscape.com/viewarticle/874529. – Дата доступу 24.01.2017

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH