Шановний колего!

Науково-практичний журнал для лікарів «Слово о здоровье!» та ТОВ «Клімед Україна» 
пропонують вам взяти участь у квесті

«ВАГІТНІСТЬ БЕЗ РИЗИКУ АНЕМІЇ»

УМОВИ ПРОХОДЖЕННЯ КВЕСТУ

Для проходження квесту Вам необхідно:

 • ознайомитися з  науково-практичними матеріалами, які розміщені на усіх сторінках квесту;
 • надати правильні відповіді на всі тестові запитання квесту.

Серед учасників, якими надано правильні відповіді на всі запитання квесту, незалежною системою Random.org у довільному порядку буде обрано трьох переможців, які отримають приз**:

ПРИЗОВИЙ ФОНД

MEIZU M5 NOTE 32Gb SILVER

Якщо при наданні відповідей на запитання  квесту у Вас виникли труднощі, інформацію Ви можете знайти на сторінках квесту.

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ КВЕСТУ*:

 • Квест призначений для працівників сфери охорони здоров’я: лікарів, ординаторів, інтернів, науковців медичної сфери.
 • Для того щоб  перевірити результати відповіді та мати можливість взяти участь у розіграші призу, Вам необхідно пройти реєстрацію на сторінці квесту на сайті журналу «Слово о здоровье!»  www.ozdorovie.com.ua
 • Взяти участь у квесті Ви можете в період з ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­11.09.2018 р. по 25.09.2018 р.
 • Після 25.09.2018 року серед учасників, що нададуть правильні відповіді на всі тестові запитання квесту,  незалежною системою Random.org у довільному порядку буде обрано переможця, який отримає приз **:

* Правила проведення квесту розміщено на сайті журналу «Слово о здоровье!» за адресою в мережі Інтернет: http://ozdorovie.com.ua

** Редакція журналу зв’яжеться з переможцями за допомогою електронної пошти чи телефону. Організатори залишають за собою право перевірити посаду, місце роботи учасників квесту.

Список переможців буде опубліковано на сайті журналу «Слово о здоровье!» http://ozdorovie.com.ua, а також на офіційній сторінці видання у соціальній мережі Facebook: https://www.facebook.com/slovoozdorovie

Сайт  журналу «Слово о здоровье»
http://ozdorovie.com.ua

НОВІ АСПЕКТИ В ПРОФІЛАКТИЦІ АНЕМІЇ У ВАГІТНИХ

В. Д. Воробій, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, д-р мед. наук, проф.  кафедри акушерства та гінекології ім. І. Д. Ланового ІФНМУ, заступник директора з лікувальної роботи ДЗ «Прикарпатський центр репродукції людини» МОЗ України

У статті описуються сучасні підходи в профілактиці дефіциту заліза/фолієвої кислоти, особливо у вагітних та дітей. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, анемія під час вагітності вважається невирішеною проблемою. Кращий спосіб запобігання тяжким ускладненням – активне залучення нових високотехнологічних добавок до менеджементу групами ризику. У статті описані технології SunActive® Fe та Quatrefolic®. Вони відрізняються високою біодоступністю та ефективністю, що допомагає контролювати порушення рівня заліза/фолієвої кислоти найбільш природним способом. Ferrocento® –приклад зазначених нових підходів з дозами заліза/фолієвої кислоти, затвердженими ВООЗ.

Ключові слова: Ferrocento®, анемія, вагітність, залізо, фолієва кислота, ускладнення вагітності.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), отриманими наприкінці ХХ на початку ХХІ ст., на анемію хворіє четверта частина (24,8 %) населення планети. Однак чітко виявити групи ризику досить важко внаслідок нерівномірного розподілення анемії географічно та серед різних вікових груп населення. Так, наприклад, у світі серед дітей дошкільного віку на анемію хворіють близько 47,4 %. До регіонів з найбільшим поширенням анемії належать Африка (67,6 %) та Південно-Східна Азія (65,5 %). У східній частині Середземномор’я поширеність анемії становить 46,0 %, в інших регіонах (згідно з розподілом ВООЗ) – близько 20,0 % (Північна та Південна Америка, Європа та Західна частина Тихого океану). Анемія вагітних поширена дещо менше, проте частота захворюваності відповідає такій у дітей дошкільного віку. Практичне виконання рекомендації щодо перорального прийому препаратів заліза/фолієвої кислоти  часто супроводжується значними труднощами. Саме тому відсутність прогресу  у вирішенні питання анемії вагітних та дітей до 5 років визнано ВООЗ проблемою світового рівня [1].

Масштаб наслідків некоригованої анемії у вагітних оцінити досить важко. Необхідно враховувати, що анемія вагітних, крім можливих фатальних наслідків, може спричинити  цілу низку ускладнень як для матері, так і для дитини: уповільнення розвитку плода, численні дефекти розвитку його нервової системи, генетичні порушення, у тому числі синдром Дауна [2]. Тривала економічна криза, значна урбанізація суспільства, що призводить до зменшення споживання продуктів харчування, які є джерелом заліза (ІІІ) та фолієвої кислоти, збільшення частки вагітностей у «зрілому» віці, поширення репродуктивних технологій лише ускладнюють ситуацію.

Яким же чином досягнення фармакологічних технологій можуть допомогти лікарю-гінекологу? Насамперед необхідно  відзначити появу  препаратів заліза (ІІІ), які на відміну від традиційних препаратів заліза (ІІ) дають можливість надійно та безпечно коригувати залізодефіцит. Доведено, що препарати на основі солей заліза (ІІ)  (сульфату,  глюконату, фумарату, лактату) не дають можливості адекватно контролювати еритропоез та інші залізозалежні стани, оскільки залізо (ІІ) фізіологічно не всмоктується та не метаболізується.  Необхідно акцентувати увагу на  можливій інтоксикації та розвитку гемохроматозу внаслідок  передозування та накопичення заліза, що є неприпустимою ятрогенією стосовно вагітної та майбутньої дитини. Застосування препаратів заліза (ІІ) як «золотого стандарту» лікування залізодефіцитних анемій сьогодні не витримує критики.

Прогресивним кроком можна вважати появу препаратів заліза (ІІІ) у комплексі з декстринами, які в організмі виконують роль природного прототипу  комплексу феритин-залізо (ІІІ). На відміну від водорозчинних препаратів заліза (ІІ), які потрапляють в організм внаслідок механізму простої дифузії, препарати заліза (ІІІ) фізіологічно всмоктуються, формуючи комплекс з феритином, й таким чином досягають цитоплазми ентероцитів, де за допомогою систем активного транспорту долучаються до синтезу гемоглобіну та інших сполук, потрапляючи належним чином в гемопоетичний механізм. Отже, сучасний засобом коригування залізодефіцитної анемії можна вважати препарат, який містить  залізо (ІІІ).

Приклад сучасного, безпечного та ефективного засобу для  коригування порушення рівня заліза – технологія СанАктив® залізо (SunActive® Fe), розроблена компанією Taiyo Kagaku, Японія. Це інноваційна дисперсна мікронізована форма заліза (ІІІ) пірофосфату в поєднанні з декстрином, яка при розчиненні не утворює осаду, запаху або смаку заліза, не змінює колір рідини та має стабільність розміру мікрогранул препарату (у середньому 0,5 мкм) при розчиненні та при термічному обробленні (30 хв при 121 0С), що забезпечує її високу біодоступність [3; 4]. На рис.1 можна побачити, що клінічний ефект, що визначається як темп відновлення рівня гемоглобіну, відповідає такому у заліза сульфату (ІІ) при невеликих дозах та є швидшим при значному навантаженні препаратом [3].

Рис.1 Криві доза-ефект для солей заліза з різною мікронізацією

Проте саме високі дози заліза (ІІ) створюють значну небезпеку за рахунок кумуляції в організмі матері та плода. Відповідно, раціональним виходом із ситуації є застосування сучасних препаратів заліза (ІІІ).

Іншим фактором ризику розвитку анемії вагітних та дітей є дефіцит фолієвой кислоти. Відповідно до ситуації з залізодефіцитом найкращою стратегією дефіциту фолату (є пероральна замісна терапія препаратами фолієвої кислоти, оскільки корекція шляхом вживання продуктів харчування з відносно високим вмістом фолатів обмежена розумним обсягом їжі та невисокою швидкістю подолання дефіциту. Згідно з рекомендаціям ВООЗ, профілактичне вживання препаратів фолієвой кислоти вважається доцільним протягом всього періоду вагітності  [5].

Сьогодні в арсеналі лікарів є чотири покоління препаратів фолієвой кислоти:

Фолати 1-ї та 2-ї генерації (фолієва кислота звичайна) не можуть брати участь у процесах метаболізму, оскільки потребують додаткового перетворення на метаболічно активний кофермент – 5-метилтетрагідрофолат. Цей процес містить декілька етапів з залученням метилентетрагідрофолатредуктази. Серед можливих причин дефіциту фолатів – хіміотерапія, алкоголізм, синдром мальабсорбції при захворюваннях ШКТ, проте для фертильних жінок та вагітних релевантним чинником є генетично обумовлені ферментопатії (близько 30–40 % цієї субпопуляції жінок). Найчастіше йдеться про поліморфізм гена 677 C-T (A223V). При цьому активне навантаження фолатами 1-ї та 2-ї генерації може призвести до передозування без отримання очікуваного клінічного ефекту. Тому з метою підвищення біодоступності були синтезовані препарати активних форм (6S)-5-метилтетрагідрофолату, які можуть брати участь у біохімічних реакціях без попереднього перетворення.

До 3-ї генерації належить кальцієва сіль 5-метилтетрагідрофолієвої кислоти, препарати з якої проявили еквівалентну фолатам 1-ї та 2-ї генерації  активність. При цьому на фоні їх вживання відзначалася відсутність ознак передозування, а також ефект маскування в12-дефіцитної анемії, що досить часто виникає при лікуванні фолатами. Недоліки 3-ї генерації фолатів –відносно низька розчинність у воді (біодоступність та абсорбція у ШКТ схожі до препаратів 1-ї та 2-ї генерації), а також досить невисока стабільність у складі фармакологічних засобів, що може впливати на ефективність  застосування.

З метою покращення біодоступності та стабільності, а також наближення до натуральних сполук 5-метилтетрагідрофолієвої кислоти була синтезована 4-та генерація фолатів – поєднання  (6S)-5-метилтетрагідрофолату з глюкозаміном. Ця формула, створена за оригінальною технологією  Quatrefolic®, має в 100 разів більшу розчинність, ніж (6S)-5-метилтетрагідрофолат кальцію та значно більшу стабільність сполуки. У дослідженнях in vivo вона виявила в 1,8 разів кращі показники біодоступності, ніж препарати 3-ї генерації [6].

Призначення будь-яких препаратів вагітним передбачає подвійну відповідальність лікаря як щодо клінічного ефекту, так і небажаних реакцій з боку організму матері та плода. У цьому разі вибір препаратів заліза та фолієвої кислоти, що призначаються з метою запобігання дефіциту має враховувати рекомендовану ВООЗ дозу [5] та технологію, за якою виготовлений цей засіб. Оптимальним вибором на сьогоднішній день є засіб Ферроченто АКТ, що містить активні сполуки в дозах, що рекомендовані ВООЗ, які виготовлені за сучасними технологіям – SunActive® Fe та Quatrefolic®. Саме  вживання  Ферроченто АКТ є засобом  надійної та безпечної для жінки та плода профілактики дефіциту заліза та фолієвої кислоти.

На завершення огляду сучасних форм препаратів заліза та фолієвої кислоти для профілактики анемії вагітних та дітей дошкільного віку слід зазначити, що досягнути належного еритропоезу в цих групах та водночас запобігти ускладненням, асоційованим з передозуванням, можливо лише за умови застосування препаратів, що розроблені згідно з вимогами ВООЗ та містять найбільш фізіологічно сприятливі форми заліза та фолієвої кислоти.

D. Vorobyy, Dr. Med. Sciences, Prof. Department of Obstetrics and Gynecology I. D. Lanovyi IFNMU, Deputy Director of the DZ «Prikarpatsky Center Human reproduction Ministry» of Health of Ukraine

NEW ASPECTS IN THE PREVENTION OF ANEMIA IN PREGNANT WOMEN

The article describes modern approaches in iron/folic acid deficiency prophylactic, especially in pregnant and children. Current WHO guidelines consider anemia in pregnancy as unresolved problem. The better way to avoid severe complication is active involvement of new, high-tech supplements in management of risk groups. There described such technologies as SunActive® Fe and Quatrefolic®. These technologies feature by high bioavailability and effectiveness, that helps to control iron/folic acid disturbances in most natural way.  The complete new Ferrocento® is an example of mentioned new approaches with iron/folic acid doses approved by WHO.

Key words: Ferrocento®, anemia, pregnancy, iron, folic acid, complications of pregnancy.

В. Д. Воробий, д-р мед. наук, проф. кафедры акушерства и гинекологии им. И. Д. Ланового ИФНМУ, заместитель директора ГУ «Прикарпатский центр репродукции человека» МЗ Украины

НОВЫЕ АСПЕКТЫ В ПРОФИЛАКТИКЕ АНЕМИИ У БЕРЕМЕННЫХ

В статье описаны современные подходы к профилактике дефицита железа и фолиевой кислоты, особенно у беременных и детей. Согласно принципам ВОЗ, анемия во время беременности рассматривается как нерешенная проблема. Лучшим способом избежать серьезных осложнений является активное вовлечение новых высокотехнологичных добавок в менеджменте группами риска. В статье описаны такие технологии, как SunActive® Fe и Quatrefolic®. Эти технологии отличаются высокой биодоступностью и эффективностью, что позволяет наиболее эффективно контролировать нарушения железа и фолиевой кислоты. Ferrocento® является примером упомянутых новых подходов с дозами железа / фолиевой кислоты, одобренными ВОЗ

Ключевые слова: Ferrocento®, анемия, беременность, железо, фолиевая кислота, осложнения беременности.

ЛІТЕРАТУРА/REFERENCES

 1. WHO/UNICEF/UNU. Iron deficiency anaemia: assessment, prevention, and control. Geneva: World Health Organization 2001.

VOOZ / YUNISEF / UOON. Zalizodefitsytna anemiya: otsinka, profilaktyka ta kontrolʹ. Zheneva: Vsesvitnya orhanizatsiya okhorony zdorov’ya 2001 roku.

 1. Barkai G.et al. Frequency of Down’s syndrome and neural-tube defects in the same family. The Lancet 361 (9366):1331-5,2003.

Barkai, G.i in. Chastota syndromu Dauna ta defekty nervovoyi trubky v odniy sim’yi. Lantset 361 (9366): 1331-5,2003.

 1. O.Li et al. Iron in vitro bioavailability and iodine storage stability in double-fortified salt. Food and Nutrition Bulletin, vol.30, no 4, 2009, The United Nations University.

Y.O.Li et al. Biolohichna dostupnistʹ zaliza in vitro ta stabilʹnistʹ zberihannya yodu v podviyniy ukripleniy silʹ. Byuletenʹ z kharchuvannya ta kharchuvannya, vol.30, № 4, 2009, Universytet Orhanizatsiyi Ob’yednanykh Natsiy

 1. Fidler M. C, Walczyk T., Davidsson L., Zeder C., Sakaguchi N., Juneja L. R., Hurrell R. F. A micronised, dispersible ferric pyrophosphate with high relative bioavailability in man. Br J Nutr 2004;91:107–12.

Fidler, M. S., Valchyk, T., Davidson, L., Zeder, S., Sakahuti, N, Chernya, L. R., Kherrell, R.F. Mikronizovanyy dyspersnyy porokhovyy pirofosfat z vysokoyu vidnosnoyu biodostupnistyu u lyudyny. Br J Nutr 2004; 91: 107-12.

 1. Guideline: Daily iron and folic acid supplementation in pregnant women. Geneva: World Health Organization; 2012 [archived](http://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/guidelines/daily_ifa_supp_pregnant_women/en/

Kerivni pryntsypy: shchodenne vzhyvannya zaliza ta foliyevoyi kysloty u vahitnykh zhinok. Zheneva: Vsesvitnya orhanizatsiya okhorony zdorov’ya; 2012 [arkhiv] (http://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/guidelines/daily_ifa_supp_pregnant_women/en/

 1. Miraglia N.et al. Enhanced oral bioavailability of a novel folate salt: comparison with folic acid and a calcium folate salt in a pharmacokinetic study in rats. Minerva Ginecologica 2016, April; 68: 9-105

Miraglia, N. ta spivavt. Pokrashchena biolohichna dostupnistʹ rota novoyi foliyevoyi soli: porivnyannya z foliyevoyu kyslotoyu ta foliyevoyu sillyu kalʹtsiyu v farmakokinetychnomu doslidzhenni na shchurakh. Minerva Ginecologica 2016, kvitenʹ; 68: 9-105

РОЗШИРЕНА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ СПОЖИВАЧА

ФЕРРОЧЕНТО АКТ (FERROCENTO® ACT)

Склад:

активні інгредієнти:

 • 1 желатинова капсула містить (6S)-5-метилтетрагідрофолат) фолієвої кислоти – 400,0 мкг, заліза пірофосфату 375 мг (що еквівалентно 30 мг заліза), аскорбінової кислоти (вітаміну С) 80 мг;
 • допоміжні речовини: соняшникова  олія, соняшниковий лецитин, моно- та дигліцериди жирних кислот; оболонка: харчовий желатин, гліцерол, окис заліза.

Основні фізико-хімічні властивості: м’які капсули яйцеподібної форми, червоного кольору.

Властивості.

Ферроченто Акт спеціально розроблений препарат для забезпечення оптимального вмісту фолатів та заліза  у жінок під час вагітності та після пологів.

Властивості Ферроченто Акт визначаються фармакологічними ефектами L-5-метилтетрагідрофолату, заліза (ІІІ) пірофосфату та вітаміну С, що входять до його складу.

L-5-метилтетрагидрофолат (метилфолат) є домінуючої формою фолату, яка ціркулює в плазмі крові та бере участь в біологічних процесах, а саме біосинтезі ДНК, циклі перетворення гомоцистеїну в метіонін, а P5P-залежні ферменти – в цистеїн. Метилфолат забезпечує достатню присутність фолатів у тканинах незалежно від поліморфізму генів, які кодують активність ферменту. Рівень фолатів в еритроцитах значно вищий при прийомі метилфолату, ніж при застосуванні фолієвої кислоти. Крім цього, метилфолат не маскує дефіцит вітаміну В12.

Залізо бере участь у процесі утворення гемоглобіну. Залізо, що всмокталося, зв’язується з феритином і зберігається в печінці. Пізніше у кістковому мозку воно включається до складу гемоглобіну.

У препараті Ферроченто Акт тривалентне залізо є складовою інноваційного комплексу  SunActive®Fe – мікронізоване залізо (ІІІ) пірофосфат у вигляді часточок розміром приблизно 0,3 мкм, що забезпечує високу абсорбцію та біодоступність іонів заліза.

Вітамін С підвищує рівень фолату в крові та покращує абсорбцію заліза в кишківнику.

Показання.

Для попередження розвитку анемії, що пов’язана з дефіцитом фолієвої кислоти та заліза протягом планування вагітності, у період вагітності та у період годування груддю.

Профілактика розвитку у плода вроджених вад: дефектів нервового стовбура, гідроцефалії, вовчої пащі, заячої губи, мозкових гриж; дефіцит фолієвої кислоти, пов’язаний з незбалансованим або незадовільним харчуванням.

Профілактика різних ускладнень вагітності: спонтанний аборт, передчасні пологи, передчасне відшарування плаценти.

Профілактика анемій при запальних захворюваннях кишечнику (захворювання Крона, неспецифічний виразковий коліт), синдромі мальабсорції (глютенова ентеропатія або целіакія).

Менорагія, стани після хірургічних втручань.

Протипоказання.

Підвищена чутливість до компонентів препарату, дефіцит вітаміну В12, злоякісні новоутворення, злоякісні анемії, нелікований дефіцит кобаламіну;  надмірний вміст заліза в організмі (наприклад, гемохроматоз, гемосидероз); розлад механізмів виведення заліза (свинцева анемія, сидероахрестична анемія, таласемія);

Особливості застосування.

Ферроченто Акт не впливає на еритропоез і не застосовується при анемії, що не спричинена дефіцитом заліза.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Показане застосування у рекомендованих дозах під час вагітності для профілактики розвитку у плода дефектів нервового стовбура. Препарат можна застосовувати у період годування груддю в рекомендованих дозах.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

Не відома.

Спосіб застосування.

Препарат призначають дорослим з профілактичною метою внутрішньо після їжі. Якщо лікар не призначив інакше, препарат приймають щодня по 1 капсулі на добу.

Тривалість застосування.

Рекомендується застосування препарату не менш ніж за 1 місяць до запліднення, протягом вагітності та у період годування груддю.

Побічні реакції.

Не спостерігались.

Термін придатності. 2 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка. По 10 м’яких желатинових капсул у блістері. По 3 блістери у картонній коробці.

Назва і місцезнаходження виробника.

PharmaSuisse Laboratories S.r.l., Італія. вул. Буонарроті, 35 – 20145, Мілан, Італія/ Via Buonarroti 35 – 20145 Milano, Italia.

Ексклюзивний імпортер в Україні: ТОВ «Клімед Україна». м. Київ, вул. Дегтярівська, 62, оф. 58А, тел.: +38044 228 47 1, http://kleemed.com.ua

FERROCENTO

ВООЗ визнало відсутність прогресу у вирішенні питання анемії вагітних та дітей до 5 років:
Анемія вагітних загрожує матері та дитині:
Препарати заліза (ІІІ), на відміну від препаратів заліза (ІІ) є терапією вибору оскільки:
Завдяки японській технології SunActive®Fe мікронізоване залізо (ІІІ), яке міститься в Ферроченто Акт, має переваги:
Найефективнішою стратегією подолання дефіциту фолату у вагітних є:
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, профілактичне вживання препаратів фолієвої кислоти вважається доцільним:
Причиною синтезу 4-го покоління фолатів (поєднання (6S)-5 метилтетрагідрофолату з глюкозаміном) є:
Фолієва кислота 4-го покоління, що міститься в препараті Ферроченто Акт, створена за оригінальною технологією Quatrefolic®, а це означає, що вона:
Сувора рекомендація ВООЗ в межах антенатальної допомоги для зниження ризику низької ваги при народженні, материнської анемії та дефіциту заліза вимагає:
Режим прийому Ферроченто Акт, що відповідає вимогам ВООЗ:
Для того щоб побачити результати відповідей та мати змогу взяти участь у розіграші призу, Вам необхідно зареєструватися

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH