Який підхід до лікування безпліддя, що не має пояснень, є найкращим?

*Журнал Fertil Steril. – 2016; 105:1566–1574

Передумови дослідження

Безпліддя діагностують у пар, яким не вдається зачати дитину після 1 року безуспішних спроб. Цей діагноз передбачає клінічне обстеження для оцінювання функції яєчників, якості сперми та анатомічних структур. Проте приблизно у чверті випадків безпліддя не має чіткої етіології (їх доцільніше описувати як субфертильні).

Тактика очікування після необхідного консультування є одним з варіантів можливого лікування. Альтернативою можуть бути контрольована стимуляція яєчників різними лікарськими препаратами,            внутрішньоматкове або екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Цей систематичний огляд оцінює опубліковані дані, щодо вищезазначених підходів.

Дослідження

Рандомізовані контрольовані випробування (РКВ) порівняли такі варіанти лікування безпліддя, що не має пояснень:

 • тактика очікування;
 • статевий акт, регульований за часом;
 • внутрішньоматкове запліднення (ВМЗ);
 • інтрацитоплазматична ін’єкція сперми;
 • ЕКЗ;
 • Контрольована стимуляція яєчників кломіфен цитратом (КЦ), інгібітором ароматази (ІА) або гонадотропіном (ГМГ).

Результати

 • При порівнянні стимулювання КЦ з регульованим за часом статевим актом та тактикою очікування різниці в показниках вагітності виявлено не було.
 • При порівнянні тактики очікування з ВМЗ у природному циклі вагітності або зі стимулюванням КЦ, ІА чи ГМГ суттєвої різниці у показниках вагітності виявлено не було.
 • Одне дослідження виявило вищі показники вагітності при стимуляції яєчників ІА у поєднанні з ВМЗ, порівняно з КЦ у поєднанні з ВМЗ, проте інше дослідження з більшою вибіркою не виявило суттєвої різниці.
 • Контрольована стимуляція яєчників ГМГ у поєднанні з ВМЗ призвела до вищих показників вагітності, ніж стимуляція КЦ у поєднанні з ВМЗ, та стимуляція ІА у поєднанні з ВМЗ. Проте два інші РКВ не виявили переваги при використанні ГМГ. Показники багаторазової вагітності після використання ГМГ також були кращими.
 • Обмежені доступні дані не виявили переваги у показниках вагітності при ЕКЗ порівняно з ВМЗ.

Автори дійшли висновку, що при лікуванні безпліддя, яке не має пояснень, тактика очікування настільки ж ефективна, як і статевий акт, регульований за часом, або поєднання ліків орального застосування та ВМЗ. Гонадотропін, судячи з усього, поліпшує клінічні результати, проте він пов’язаний з більшою кратністю запліднень. З обмеженої бази наявних даних можна зробити висновок про те, що ЕКЗ не є ефективнішим за поєднання ГМГ та ВМЗ. Автори також зазначають, що наявні дані є досить обмеженими, а отже, потрібні подальші РКВ для оцінювання методів лікування.

Точка зору

Загальний підхід до пар з безпліддям, яке не має пояснень, полягає в тому, щоб ігнорувати наявність у них серйозних порушень замість того, щоб призначати всебічне обстеження. Тактика очікування є одним з можливих методів лікування, проте для її призначення пара повинна пройти спеціальний відбір. Молода пара з короткостроковим безпліддям та без наявних ознак стресу з цього приводу є ідеальною для такого типу лікування. Натомість, у випадку старших пар, які давно страждають від безпліддя та стресу через нього, слід призначати інші методи лікування.

Дуже важливо залучати пацієнтів до процесу ухвалення рішень щодо їхнього лікування. Також слід пояснювати, що після провалу одного з методів лікування можна перейти до наступного рівня розв’язання проблеми (наприклад – до ЕКЗ після ВМЗ). Потрібно враховувати ризики, пов’язані з лікарськими втручаннями. Наприклад, ЕКЗ несе в собі більше ризиків порівняно з ВМЗ. З іншого боку, ВМЗ може призвести до збільшення кількості плодів під час однієї вагітності, що також є небажаним. Наразі час до вагітності стає важливим фактором, якщо обидва партнери можуть працювати, а своєчасне переключення з одного методу лікування на інший може зменшити відсоток пар, які відсіюються. Всі ці фактори слід враховувати при прийнятті рішення щодо лікування. Безсумнівно, подальші РКВ порівняють ці методи лікування та запропонують лікарям кращі настанови щодо їхнього застосування.

Огляд підготовлено за матеріалами: інформаційний портал Medscape // Медичні новини «Medscape» // Пітер Ковацс Який підхід до лікування безпліддя, що не має пояснень, є найкращим? [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://www.medscape.com/viewarticle/866729. – Дата доступу 07.03.2017

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH