“The future motivates”. Interview with participants of the Sanofi Award

15 травня 2018 року науково-практичний журнал «Слово о здоровье» був запрошений на церемонію нагородження переможців першого в Україні конкурсу «Нагорода Санофі молодим науковцям за дослідження в медицині», що проводиться «Санофі» у партнерстві з Національною академією медичних наук України.

Цим конкурсом компанія «Санофі» прагнула підтримати молодих талановитих вчених в Україні та надихнути їх на нові досягнення в медицині. За чотири місяці на конкурс надійшло 101 наукове дослідження із 17 регіонів України, що доводить актуальність ініціативи та неабиякий ентузіазм вчених, чия щоденна праця присвячена пошуку шляхів поліпшення здоров’я людей.

До участі в цьогорічному конкурсі залучилися й молоді науковці, сферою наукових інтересів яких стало акушерство та гінекологія. Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з деякими з них.

 

На запитання інтерв’ю відповідають Бабенко Лідія Павлівна, канд. біолог. наук за спеціальністю «мікробіологія», наук. співроб. відділу проблем інтерферону та імуномодуляторів Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного Національної Академії. Назва, наукової роботи, представленої до участі у конкурсі: «ПРОФІЛАКТИЧНА ДІЯ ПРОБІОТИЧНИХ ШТАМІВ ЛАКТОБАЦИЛ ТА БІФІДОБАКТЕРІЙ ЗА ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО БАКТЕРІАЛЬНОГО ВАГІНІТУ».

 

 • Лідіє Павлівно, що надихнуло Вас на участь у конкурсі? Яку Вимали мету?
 • На мою думку, у більшості випадків конкурси наукових робіт та й взагалі будь-які масові події, в яких бере участь наукова молодь (міжнародні або ті, що проводяться в Україні), – це в першу чергу можливість визначити своє місце в науковому суспільстві, порівняти рівень своїх досягнень з тим, що роблять колеги, знайти нових партнерів та колаборантів. Тому моєю основною метою участі в конкурсі стало бажання не перемогти, а, як кажуть, себе показати та на інших подивитись.
 • Якщо не перемогу, то що дала Вам участь у цьому конкурсі?
 • Зазвичай науковці працюють над одним напрямом декілька років, інколи десятки років, і протягом цього часу здебільшого спілкуються з колегами, які займаються схожою проблемою, читають вузькоспеціалізовані наукові публікації. Конкурси чи презентації роботи для ширшої аудиторії, для представників різних наукових напрямів дають змогу оцінити, наскільки цей науковий доробок є важливим у більш глобальному масштабі. Будь-який результат конкурсу може стати кроком вперед. Якщо роботу оцінили високо, то ви на вірному шляху, а якщо поважні експерти не вважають роботу достойною нагороди, то це привід зупинитись та подумати, які в роботі є недоліки, в який бік рухатись далі, що треба вдосконалювати. Інколи буває, що невдала участь у конкурсі дає більш потужний поштовх для науковця, ніж перемога. Тому я хотіла не лише презентувати результати своєї роботи, але й отримати зворотний зв’язок від тих, хто буде її оцінювати.
 • Чи вдалося?
 • Я у захваті від результатів конкурсу та від представлених робіт, які перемогли. Особливо вразила робота лікаря-нейрохірурга Олексія Нехлопочина, який посів друге місце. Його розробка механізму для лікування травм хребта – це не просто теоретичне дослідження, це запатентований пристрій, який рятує життя. Організатори конкурсу під час церемонії вручення нагороди декілька разів підкреслювали, що вражені і кількістю поданих робіт, і їхньою якістю та науковим рівнем. І це, на мою думку, – найголовніша перемога всіх молодих науковців, які брали участь у конкурсі. Ми разом показали, що попри всі перепони справжня наука в Україні є, науковці активно працюють та досягають таких результатів, якими варто пишатися.
 • Яку роботу Ви представили на конкурс?
 • Я представляла роботу: «Профілактична дія пробіотичних штамів лактобацил та біфідобактерій за експериментального бактеріального вагініту». Це частина великого проекту, яким я та мої колеги з відділу проблем інтерферону та імуномодуляторів Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України займаємось вже декілька років. Основна мета цієї роботи – створення першого вітчизняного імунобіотика для вагінального використання на основі лактобацил та біфідобактерій, який має одночасно антибактеріальні та імуномодулювальні властивості та може використовуватись як лікувальний агент при бактеріальних вагінітах у жінок. Ми вже завершили доклінічні випробування препарату, і він на стадії клінічних випробувань.
 • Лідіє Павлівно, у чому полягають основні аспекти вашого наукового дослідження?
 • У роботі, представленій на конкурсі, я показала перспективність вагінального використання підібраних комбінацій унікальних за своїми властивостями пробіотичних штамів лактобацил та біфідобактерій для профілактики бактеріального вагініту стафілококового ґенезу. На експериментальній моделі доведено, що профілактичне відновлення мікробіоти піхви за рахунок пробіотичних бактерій захищало дослідних тварин, яких після профілактичного введення пробіотичних композицій інфікували стафілококом, від розвитку бактеріального вагініту. При цьому в тварин, які профілактику не отримували, бактеріальний вагініт розвинувся та прогресував. Отже, запропоновані нами пробіотичні композиції для вагінального використання можуть застосовуватись не лише для лікування вже наявної патології, але й для профілактики інфекційно-запальних процесів урогенітального тракту, що надзвичайно важливо для жінки в період планування вагітності та виношування дитини, при гормональній терапії, у період менопаузи тощо.
 • На вашу думку, чого Вам не вистачило для перемоги?
 • Конкурс «Нагорода Санофі молодим науковцям за дослідження в медицині» передбачав обмеження щодо обсягу тексту статті, тому я вирішила представити невелику частину своєї роботи, а не весь комплекс досліджень та розроблений препарат. Через це на фоні тих робіт, які отримали премію, моя виглядала об’єктивно слабшою та незавершеною з точки зору повноцінної наукової розробки. Я це розумію і з рішенням поважних експертів повністю погоджуюсь. Наступного разу врахую отриманий досвід та представлю нову роботу зовсім інакше. Ще один чинник, який значно мене обмежував, – це вікові вимоги до співавторів: лише до 40 років. Комплексні медичні та біологічні розробки, як правило, робота всієї команди дослідників. Тому, на мою думку, навіть якщо молодий науковець виконав 99 % роботи, він не має права привласнювати собі результати та подавати їх на конкурс як власні, не зазначивши роль своїх колег та наукових керівників у дослідженні.
 • Чи будете брати участь наступного разу?
 • Якщо конкурс буде і в наступному році, обов’язково буду брати участь. Сподіваюсь, за рік про конкурс дізнається набагато більше людей і організатори отримують вже не сотні, а тисячі робіт. Молодим науковцям України є чим пишатися. Впевнена, що наступного року конкуренція буде ще жорсткішою, і це чудово!
 • Над якою темою плануєте працювати наступного разу?
 • «Модулювання мікробіому людини природними шляхами» – тема, над якою я працюю вже майже 10 років. Крім питань лікування інфекційних патологій урогенітального тракту, наш відділ і я особисто зараз інтенсивно працюємо над створенням комплексного синбіотичного препарату для корекції патологічних процесів, що відбуваються в організмі при метаболічному синдромі. Окрім збільшення ваги, це ще підвищення рівня холестерину, порушення функцій та структури печінки, негативні зміни в складі мікробіому кишечнику. Результати цих досліджень я планую представити наступного року.

Дякуємо Вам за інтерв’ю!

Бажаємо Вам успіху!

 

Ошуркевич Оксана Орестівна, лікар акушер-гінеколог 5-ї МКЛ м. Львів, лікар УЗД, випускниця ЛНМУ ім. Д. Галицького, магістр медицини, аспірант кафедри акушерства, гінекології та перинатології ФПДО ЛНМУ ім. Д. Галицького. Назва, наукової роботи, представленої до участі в конкурсі: «ПРАКТИКА ПОВОРОТУ ПЛОДА У ПІЗНІХ ТЕРМІНАХ ВАГІТНОСТІ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ОСТЕОПАТИЧНИХ МЕТОДИК».

 

 

 • Оксано Орестівно, а як Ви дізналися про конкурс і що надихнуло Вас на участь у ньому?
 • Інформація про конкурс потрапила на очі випадково і, як часто буває в житті, вчасно. На той момент у професійному арсеналі було кілька власних ефективних напрацювань – результат довгої кропіткої праці внаслідок отриманих знань на багатьох міжнародних семінарах та щоденної рутинної співпраці із спеціалістами різноманітних профілів. Тож поширення власних надбань і підштовхнуло мене взяти участь у конкурсі. При цьому основною моєю мрією стало обговорення підходів, викладених у моїй науковій роботі, з корифеями української медицини з метою усвідомлення деяких аспектів власної професійної реалізації.
 • Що прагнули довести своєю участю в конкурсі?
 • Хотіла показати, що за наявності такого суспільного явища, як недовіра українців до вітчизняної медицини, є молоді спеціалісти, які готові розвиватися, творити, удосконалюватися і пробувати знаходити нові рішення, а за потреби – повертатися до «забутих старих» в інтересах здоров’я пацієнта.
 • Що дала Вам участь у конкурсі?
 • Вдалося побувати в середовищі однодумців, натхненних власною справою, спраглих до руху вперед і саморозвитку, що, звичайно, дало безліч позитивних емоцій та надихнуло до нових звершень.
 • Яку роботу Ви представили на конкурс?
 • Тема наукової роботи, представленої на цьому конкурсі: «Практика повороту плода на пізніх термінах вагітності із застосуванням остеопатичних методик».
 • Оксано Орестівно, давайте зупинимося детальніше на основних аспектах вашого наукового дослідження?
 • Основним завданням була спроба дати шанс вагітній, у якої діагностовано тазове передлежання плода, народити фізіологічно в головному передлежанні. Кожна вагітна доклала максимум зусиль з достатньою кількістю спроб для того, щоб посприяти повороту: це і вправи, і «спілкування з плодом» з відповідними проханнями, достатня кількість відвідин остеопата та акушера-гінеколога. Визначальним і беззаперечним складником успіху цього дослідження стала мотивація вагітної жінки і усвідомлений підхід до питань материнства, достатня поінформованість у питаннях акушерських ускладнень. Дослідження було нелегким у психологічному аспекті, та все ж, вдалося.
 • Вже зараз, спираючись на ваш досвід участі у конкурсі, що б, на вашу думку, могло принести Вам перемогу?
 • На мій погляд, це особисте представлення роботи в режимі живої комунікації.
 • Чи будете брати участь наступного разу?
 • Сподіваюся, що так. Наразі обмірковую наступну наукову тему, яку б хотіла представити на конкурсі.

Дякуємо Вам за інтерв’ю!

Бажаємо успіху!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH