21 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ХОЗЛ

Діагностика та лікування хронічного обструктивного захворювання легень: актуальні питання

«Ніколи не рано, ніколи не пізно» – офіційне гасло Всесвітнього дня боротьби з ХОЗЛ 2018

21 листопада у багатьох країнах світу відзначається Всесвітній день боротьби з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ). У такий спосіб Глобальна ініціатива з хронічного обструктивного захворювання легень (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Diseases, GOLD) прагне привернути увагу суспільства до одного з найбільш серйозних викликів, які стоять сьогодні перед світовою системою охорони здоров’я.

Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ покликаний підвищити обізнаність населення та медичних працівників про захворювання, його симптоми та терапію, а також покращити якість медичної допомоги пацієнтам з ХОЗЛ і підкреслити важливу роль у системі профілактики захворювання своєчасної діагностики. Цього року ключовою тезою просвітницької кампанії стало гасло: «Ніколи не рано, ніколи не пізно», а офіційним хештегом – #LiveEveryBreath («Живи кожним подихом»). Такі повідомлення мають на меті поширення в суспільстві інформації про те, що за умови правильної підтримки пацієнти з ХОЗЛ живуть повноцінним життям. Важливо знайти індивідуальний підхід до лікування та спостереження за пацієнтом в кожному окремому випадку, оскільки хронічне обструктивне захворювання легень має різний вплив на різних людей.

Сьогодні ХОЗЛ є однією з головних причин розвитку хронічних захворювань, інвалідизації та смертності в усьому світі і віднесене до глобальних загроз здоров’ю людства. У 2015 році хронічне обструктивне захворювання легень посідало друге місце після ішемічної хвороби серця та інсульту у структурі причин смертності у світі, призвівши до 3,2 млн смертей [1]. За даними результатів Дослідження глобального тягаря ХОЗЛ, у 2016 році розповсюдження ХОЗЛ у світі сягнуло 251 млн випадків[2]. Разом із тим у Європейському респіраторному товаристві наголошують, що тільки в кожному четвертому випадку ХОЗЛ діагностується на ранніх стадіях, менше 6 % дорослого населення світу знають про наявність у них захворювання[3], [4]. За словами керівника Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Яновського НАМН України, доктора медичних наук, професора, академіка Фещенка Ю.І., науковці прогнозують, що до 2020 року ХОЗЛ стане однією із п’яти найбільш розповсюджених причин інвалідності у світі, тоді як у 1990 році захворювання знаходилося на 12-му місці за цим показником[5].

За оцінками Національного інституту фтизіатрії і пульмонології, на ХОЗЛ страждає мінімум 7 % населення України, тобто близько 3 млн чоловік[6]. Проте точної інформації про розповсюдженість захворювання немає, оскільки у країні відсутні дані офіційної статистики[7].

ХОЗЛ – захворювання, для якого характерне хронічне обмеження прохідності дихальних шляхів і, як наслідок, зниження функції легень. Патологія проявляється задишкою, хронічним кашлем, виділенням мокротиння. З часом симптоми посилюються і виникають загострення, які можуть тривати до кількох тижнів, обумовлюючи помітне зниження працездатності, потребу в невідкладній медичній допомозі та госпіталізації й у деяких випадках закінчуються смертю. Варто пам’ятати, що ХОЗЛ – це захворювання, яке супроводжується також порушеннями з боку серцево-судинної системи, розвитку остеопорозу, метаболічного синдрому і депресії, підвищує ризик розвитку раку легенів.

Серед причин розвитку захворювання найбільш значущим фактором є куріння, у тому числі пасивне. До факторів ризику також віднесені професійний пил і хімічні впливи, забруднення повітря у приміщеннях, які погано вентилюються під час приготування їжі та спалювання дров й іншої біомаси для обігріву помешкання. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна четверта передчасна смерть внаслідок ХОЗЛ серед дорослого населення у країнах із низьким і середнім рівнем доходу спричинена забрудненням повітря в домашніх господарствах. При цьому у жінок, які піддаються впливу диму у приміщенні, ризик розвитку захворювання зростає більш ніж удвічі у порівнянні з жінками, які живуть в оселях, де для опалення використовуються більш чисті види палива. У чоловіків вплив диму у приміщенні також майже вдвічі збільшує ризики ХОЗЛ[8].

Сьогодні існує ефективна терапія, яка сприяє зменшенню симптоматики, зниженню частоти і тяжкості нападів, позитивно впливає на загальний стан здоров’я і підвищує толерантність пацієнтів з ХОЗЛ до фізичних навантажень. Однак вкрай важливе значення має раннє виявлення захворювання, що дає можливість вчасно розпочати адекватне лікування і запобігти подальшому погіршенню функції легень.

Усвідомлюючи, що своєчасна діагностика, інформування пацієнтів про симптоми і належне лікування із застосуванням сучасних лікарських засобів дають змогу допомогти людям на всіх етапах захворювання почуватися краще і жити більш активним життям, компанія GSK – світовий лідер фармацевтичної галузі в респіраторному напрямку, який забезпечує високоякісними препаратами пацієнтів із ХОЗЛ та бронхіальною астмою у більш ніж 170 країнах – не тільки активно підтримує Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ, але і є автором та ініціатором багатьох важливих заходів і програм, націлених на подолання тягаря хронічних респіраторних захворювань у світі.

Одним із важливих проектів стало проведення за підтримки GSK міжнародного епідеміологічного дослідження CORE (Chronic Obstructive REspiratory diseases in CIS countries, «Хронічні обструктивні респіраторні захворювання у країнах СНД»). Це перше дослідження такого масштабу, що вивчало розповсюдженість бронхообструктивних захворювань на території трьох країн СНД (в Україні, Казахстані та Азербайджані) серед дорослого населення. В Україні в дослідженні взяли участь 964 особи у віці старше 18 років.

За даними CORE, в Україні розповсюдженість ХОЗЛ, підтвердженого за допомогою спірометрії, склала 31,9 випадку на 1000 осіб, а вперше діагностованого (виявленого в ході дослідження) – 28,8 випадку на 1000 осіб[9]. Виявлення значної кількості пацієнтів із ранніми стадіями ХОЗЛ, свідчать про низьку поінформованість українців про захворювання та необхідність звернення до лікаря, а також можуть вказувати на недостатню настороженість і несвоєчасну діагностику захворювання медиками.

Найбільша розповсюдженість ХОЗЛ спостерігалась у віковій групі 65 років і старше. Дослідження також підтвердило світові дані про те, що чоловіки хворіють частіше, а найбільш поширеними супутніми захворюваннями при ХОЗЛ в Україні є артеріальна гіпертензія, дисліпідемія, інші серцево-судинні захворювання і пневмонія в анамнезі. Показовим стало те, що істотним фактором ризику розвитку захворювання в Україні є туберкульоз, тоді як в Казахстані – паління і робота в умовах підвищеної запиленості, а в Азербайджані – паління.

Результати дослідження представили, зокрема, на І Національному конгресі пульмонологів, який відбувся в Києві в жовтні 2018 року. За підтримки компанії GSK у рамках даної науково-практичної конференції було проведено сателітний симпозіум «Патологія дихальних шляхів – широкі можливості терапії від компанії GSK», у якому взяли участь понад 350 спеціалістів охорони здоров’я, а більше 80 слухачів змогли долучитися до заходу завдяки онлайн-трансляції. Крім результатів дослідження CORE, учасникам симпозіуму було представлено дані про особливості та ефективність застосування сучасної терапії ХОЗЛ, засновані на рекомендаціях GOLD.

Одночасно з активною підтримкою науково-практичних заходів GSK ініціює по всьому світу тематичні соціальні програми та підтримує державні і неурядові проекти задля покращення якості життя людей із бронхіальною астмою та хронічним обструктивним захворюванням легень. Так, уже понад 14 років в Україні реалізується довгостроковий соціальний проект «Оранж Кард», покликаний підвищити доступність ефективних лікарських засобів для терапії хронічних респіраторних захворювань, у тому числі ХОЗЛ. За програмою працюють понад 4000 аптек по всій країні (20 % аптек України).

Знаковою подією стало оновлення в 2018 році унікальної віртуальної наукової платформи RespiratoryWorld, що створило умови для безплатного дистанційного навчання та підвищення кваліфікації пульмонологів і лікарів загальної практики в сфері діагностики, ведення і терапії респіраторних захворювань. На міжнародному інформаційно-освітньому ресурсі, створеному за підтримки компанії GSK, представлений досвід провідних світових експертів у сфері лікування респіраторних захворювань.

Уже понад 50 років GSK допомагає людству боротися з ХОЗЛ як шляхом забезпечення пацієнтів по всьому світу високоякісними інноваційними лікарськими засобами і покращення доступу людей до сучасної терапії, так і надаючи лікарям нову науково обґрунтовану інформацію щодо діагностики та лікування захворювання. У такий спосіб компанія робить свій внесок у зменшення тягаря ХОЗЛ у світі та подолання однієї із глобальних загроз здоров’ю людства.

 

 

GSK – інноваційна компанія та один з світових лідерів фармацевтичної індустрії, який займається науковими дослідженнями в галузі фармацевтики та охорони здоров’я, присвячує свою діяльність поліпшенню якості життя людей, допомагаючи людям робити більше, почуватися краще та жити довше.

Більше інформації про компанію GSK в Україні та світі можна отримати на сайті ua.gsk.com або звернувшись до ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна»: 02152, м. Київ, пр-т Павла Тичини, 1-В, тел. (044) 585-51-85.

Матеріал створений за сприяння ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» © 2001-2018 Група компаній GSK. Всі права захищено.

[1] http://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death доступно станом на 16.11.2018

[2] http://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/chronic-obstructive-pulmonary-disease-(copd) доступно станом на 16.11.2018

3] Nugmanova et al. BMC Pulmonary Medicine The prevalence, burden and risk factors associated with chronic obstructive pulmonary disease in Commonwealth of Independent States (Ukraine, Kazakhstan and Azerbaijan): results of the CORE study (2018) 18:26

[4] Global Strategy for the Diagnosis, Management, and Prevention of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, revised 2018 (GOLD 2018). All rights reserved.  Use is by express license from the owner.

[5] «ХОЗЛ в Украине: проблемы и пути решения», «Здоровье Украины», общетерапевтический номер: № 9/1 апрель, 2015.  http://health-ua.com/article/15486-hozl-v-ukraine-problemy-i-puti-resheniya доступно станом на 16.11.2018

[6 «ХОЗЛ в Украине: проблемы и пути решения», «Здоровье Украины», общетерапевтический номер: № 9/1 апрель, 2015. http://health-ua.com/article/15486-hozl-v-ukraine-problemy-i-puti-resheniya доступно станом на 16.11.2018

[7] Feshchenko Y. et al. Chronic obstructive pulmonary disease, bronchial asthma and allergic rhinitis in the adult population within the commonwealth of independent states: rationale and design of the CORE study. BMC Pulm Med. 2017 Oct 10;17(1):131

[8] http://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/household-air-pollution-and-health доступно станом на 16.11.2018

[9] Nugmanova et al. BMC Pulmonary Medicine The prevalence, burden and risk factors associated with chronic obstructive pulmonary disease in Commonwealth of Independent States (Ukraine, Kazakhstan and Azerbaijan): results of the CORE study (2018) 18:26

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH