НЕКРОЛОГ

Четвертого травня  2019 р. відійшов у Вічність засновник Інституту репродуктивної медицини (м. Київ) та її мудрий керівник – Федір Власович Дахно, доктор філософії, кандидат медичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, академік Української та Нью-Йоркської академії наук, лауреат Державної премії України, член Комітету Радників Європейського товариства  репродукції людини і ембріології (ESHRE), Національний експерт України в Цільовій Групі Етики і Законодавства в репродуктивній медицині при ESHRE, член Наукової Ради Асоціації приватних клінік і лабораторій (A РART), член Американського товариства репродуктивної медицини (ASRM), один із засновників та віце-президент Української асоціації репродуктивної медицини (УАРМ).

Народився Федір Власович 19 червня 1939 року в селі Пастирське Смілянського району Черкаської області. Навчався в Пастирській семирічній школі (1946-1953), в Черкаському медичному училищі (1953-1957) та Лебединській вечірній школі робітничої молоді (1960-1961). Уже з 18 років, відчувши своє покликання – служити медицині, працював завідуючим фельдшерсько-акушерським пунктом в с. Межигірка Шполянського району Черкаської області.

З 1961 по 1968 навчався в Одеському медичному інституті ім. М.І.Пирогова. Будучи студентом, водночас працював лаборантом відділу особливо небезпечних хвороб Одеського науково-дослідного інституту епідеміології та мікробіології ім. І.І.Мечникова (1961-1964),  фельдшером відділення гострих психозів Одеської обласної  психіатричної лікарні (1964-1967), фельдшером відділення урології і гінекології Одеського обласного онкологічного диспансеру (1967-1968).

Після закінчення інституту з 1968 працював лікарем акушером-гінекологом Новомиргородської районної лікарні   Кіровоградської області, а з 1972 навчався в клінічній ординаторі, став асистентом кафедри акушерства і гінекології  Харківського  медичного інституту, з 1983 – старший науковий співробітник, завідувач лабораторії репродукції людини Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, директор Харківського Центру  Репродукції  Людини  (ХЦРЛ), з 1991 – директор ТОВ „Центр ДОРЕЛ” (м. Київ), а далі – ТОВ „Лабораторія Дахно Лтд.”,  а в 1994 створює Інститут репродуктивної медицини (ІРМ) – першу клініка допоміжних репродуктивних технологій у Києві.

У 1984 році професору та його співробітникам вперше в Україні вдалося здійснити запліднення жіночої яйцеклітини ін вітро. А 19 березня 1991 року в Харкові народилася перша дівчинка, зачаття якої відбулося поза організмом матері. Ця подія стала початком нової ери успішного застосування в Україні  методик допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Подальші досягнення у цій сфері за участі Федора Власовича: 1992 рік – народження першого хлопчика після запліднення ін вітро, 1993 рік – народження першої дитини в Україні після директної інтраперитонеальної інсемінації, 1995 рік – народження дитини у жінки з видаленими яєчниками, 1997 рік – народження першої в Україні дитини за методикою ІКСІ. В Інституті Репродуктивної Медицини в 2003 році народилася дитина після 6 місяців зберігання ембріонів в рідкому азоті при температурі -196ºС, розморожування та переносу в матку матері, а в 2011 р. – народження дитини після повторної кріоконсервації ембріонів.

Науковий доробок Ф.В. Дахно складає більше 220 публікацій (наукового і  навчально-методичного характеру), в тому числі 5 авторських винаходів,  3 збірника наукових праць, 7 монографій. З питань репродуктивної медицини проходив стажування в Еразмському Університеті (Роттердам, Нідерланди), клініці Кембриджського Університету Борн-Холл (Великобританія). клініці допоміжних репродуктивних технологій Гарвардського Університету (Бостон, США), кріоцентрі репродуктивних клітин NECC  (Бостон, США), багатьох клініках ДРТ Європи (Прага, Париж, Берлін, Софія, Лондон, Гетеборг), Сіднею (Австралія), в Реферативному банку імунології репродукції ВООЗ (Орхус, Данія).

Людина з великої літери та з великим серцем, вчений, який започаткував цілу епоху в репродуктивній медицині, талановитий лікар, завдяки якому народилися тисячі діточок, наставник та вчитель  для не одного покоління медичних працівників, неординарна та світла особистість,  науковець зі світовим ім’ям. Це велика втрата для рідних та великої медичної репродуктивної сім’ї!

 Глибоко сумуємо та співчуваємо рідним і близьким. Світла пам’ять про Федора Власовича назавжди збережеться у наших серцях.

Колектив Інституту репродуктивної медицини

Українська асоціація репродуктивної медицини

 

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH