ТРИВАЛИЙ ТЕРМІН ЗАМОРОЖУВАННЯ СПЕРМИ НЕ ВПЛИВАЄ НА КЛІНІЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Зразки проаналізованої сперми зберігалися в банку майже 15 років. Результати дослідження великого банку сперми

Європейське товариство з питань репродукції людини та ембріології

Відень, 24 червня 2019 року

Попри часові обмеження, встановлені в багатьох країнах на заморожування сперми, нове дослідження, проведене в Китаї, виявило, що тривалий термін кріоконсервування сперми в банку сперми не впливає на майбутні клінічні результати. Результати дослідження представила у Відні на 35-му щорічному засіданні Європейського товариства з питань репродукції людини та ембріології д-р Чуань Хуан з банку сперми Чанса-Хунань у Китаї.

Ці результати ґрунтуються на ретроспективному аналізі 119 558 зразків сперми від донорів сперми в банку сперми Хунань. Відповідно до мети аналізу зразки розділили на три групи: ті, що зберігалися в кріосховищі від шести місяців до п’яти років; ті, що зберігаються від шести до десяти років; і ті, що зберігаються від 11 до 15 років.

Спочатку дослідження показало, що рівень виживання замороженої протягом 15 років сперми після розморожування знизився і склав від 85% до 74% виживання. Проте, це зниження мало вплинуло на вагітність і народжуваність у жінок, які використовували ці зразки для донорської інсемінації, а сукупний відсоток народжуваності склав 82,17%, 80,21% та 80,00% відповідно в трьох групах сперми за терміном зберігання. Показники ефективності порівняли аналогічно, коли заморожені зразки сперми використовувалися в ЕКЗ, при цьому в трьох групах коефіцієнт народжуваності становив 81,63%, 79,11% і 73,91% відповідно.

Автори підкреслюють, що такі дуже високі показники ефективності були досягнуті за допомогою перевіреної донорської сперми, яка не обов’язково є репрезентативною за якістю сперми від загальної кількості зразків (1). «Донори нашого банку повинні мати добре фізичне й психологічне здоров’я, — наголосила д-р Хуань, —і не мати спадкових генетичних хвороб, тому я думаю, що ці показники народжуваності є доцільними». «Проте, — додала вона, – все одно результати дослідження показують, що тривале зберігання сперми не впливає на рівень народжуваності».

У медичній літературі можна зустріти щонайменше дві доповіді про успішну вагітність з використанням людської сперми, що зберігалася понад 20 років:  перша з Великобританії, де сперма зберігалася 21 рік, а друга — із США, де сперма зберігалася 40 років (2).

Проте, законодавством у багатьох країнах встановлено обмеження часу на зберігання сперми (і яйцеклітин) до десяти років. При цьому винятки, коли її можна зберігати довше, обмежуються медичними причинами (наприклад, для відновлення фертильності в майбутньому після лікування раку). Але література не дає чіткого пояснення жодному з цих часових обмежень (3). Деякі андрологи припускають, що в той час, коли були встановлені ці обмеження, існували побоювання, що клітини сперми можуть опинитися під загрозою пошкодження ДНК, але немає жодних доказів цього припущення.

Д-р Хуань повідомляє, що нормативні положення, що регулюють діяльність 26 банків сперми в Китаї, не встановлюють обмеження на тривалість зберігання сперми, хоча скринінг донорів сперми та самої сперми проводиться дуже ретельно згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я Китаю: перевіряється якість сперми (концентрація, рухливість) та наявність інфекції. Всі зразки повинні бути кріоконсервовані мінімум на 6 місяців на карантин перед перевіркою на ВІЛ.

Проте, оскільки це дослідження виявило невелике, але статистично значуще зниження виживаності сперми протягом 15-річного періоду дослідження, доктор Хуань і її  колеги висловили рекомендацію, що «банкам сперми слід надавати сперму в порядку її кріоконсервації». Багато досліджень показали, що деякі клітини сперми руйнуються в процесі заморожування і розморожування.

Примітки

  1. Донорська сперма повинна, як правило, перебувати в карантині протягом шести місяців і проходити скринінг на інфекції, перш ніж її можна буде використати. Тривалість карантину залежить від типу проведених скринінгових тестів, які відрізняються в різних країнах.
  2. Szell AZ, Bierbaum RC, Hazelrigg WB, et al. Live births from frozen human semen stored for 40 years. J Assist Reprod Genet 2013; 30: 743-744.

Horne G, Atkinson AD, Pease EHE, et al. Live birth with sperm cryopreserved for 21 years prior to cancer treatment: Case report. Hum Reprod 2004; 19: 1448-1449.

Пояснюючи збереження життєздатності заморожених клітин сперми, автори попередньої доповіді писали: «Вважається, що зберігання за низьких температур в рідкому азоті підтримує життєздатність клітин майже невизначений термін, тому що реакції, які вимагають молекулярного руху та/ або збудження не відбуваються при t -196 ° C. ‘

  1. У виступі під час парламентських дебатів щодо правила обмеження терміну зберігання для сперматозоїдів та заморожених яйцеклітин у Великобританії до 10 років, міністр сказав, що відсутнє «наукове або біологічне підґрунтя для терміну обмеження 10 років».

Контактна інформація для отримання додаткових деталей цього прес-релізу:

Christine Bauquis at ESHRE

Mobile: +32 (0)499 25 80 46

Email: christine@eshre.eu

Джерело:https://eurekalert.org/pub_releases/2019-06/esoh-ldo062019.php?fbclid=IwAR27gw8dqPie1rDf73v7zHgc5BJpyJ78YYaXzzsLV0Dnl-H96Ix14uuUQOE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH