Всесвітній день боротьби з бронхіальною астмою – 2019

Стоп, астма: чотири головних кроки для контролю астми

Уже понад 20 років щорічно в перший вівторок травня в багатьох країнах, серед яких і Україна, проводиться Всесвітній день боротьби з бронхіальною астмою. Ініціаторами заходу, покликаного привернути увагу громадськості до цього серйозного захворювання і підвищити обізнаність про бронхіальну астму (БА) серед пацієнтів і медпрацівників, виступають Глобальна ініціатива з астми (Global Initiative for Asthma, GINA, www.ginasthma.org), яка відзначає цього року 50-річчя, і Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ).

Щороку організатори присвячують активності в рамках акції певній темі. Головний меседж Всесвітнього дня боротьби з бронхіальною астмою у 2019 році – STOP for asthma («Зупинити астму»). План дій відображено у слові STOP, де S означає Symptom evaluation (оцінка симптомів), T – Test response (підтвердження тестами), О – Observe and assess (спостереження і контроль), Р – Proceed to adjust treatment (підбір оптимального лікування).

За даними ВООЗ, у даний час бронхіальна астма діагностована приблизно у 235 мільйонів людей у ​​світі. БА вражає людей будь-якого віку, при цьому є найпоширенішим хронічним захворюванням серед дітей: симптоми БА спостерігаються у 14% дитячого населення всього світу[1]. Захворювання фіксується в усіх країнах незалежно від рівня розвитку, проте 80% випадків смерті від БА реєструються у країнах з низьким і середнім рівнем доходів, де відзначається недостатній рівень діагностики та лікування астми[2].

2015 року БА стала причиною близько 383 тисяч смертей у світі[3], і якщо найближчим часом не будуть вжиті заходи, до 2025 року число летальних випадків зросте майже на 20%[4]. Більшість смертей від астми трапляються серед літніх людейiii.

За даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України, 2017 року в нашій країні зареєстровано понад 212 тисяч хворих на бронхіальну астму, з яких понад 37 тисяч – діти у віці до 18 років[5]. Однак, за оцінкою фахівців, дані офіційної статистики суттєво занижені і не відображають реальної картини.

При тяжкому перебігу і без адекватного лікування бронхіальна астма помітно знижує якість життя хворих, є частою причиною тимчасової втрати працездатності та інвалідизації і важким тягарем як для пацієнтів, так і для членів їхніх сімей. Водночас при адекватному контролі захворювання люди, які страждають на астму, можуть вести повноцінне життя і навіть брати участь у спортивних змаганнях. З огляду на це головним завданням світової спільноти в боротьбі з БА і її впливом на якість і тривалість життя пацієнтів є дієвий контроль захворювання і насамперед забезпечення людей ефективними лікарськими засобами (ЛЗ).

Сьогодні українцям, у яких діагностовано БА, доступні ефективні препарати для терапії астми, у тому числі лікарські засоби виробництва компанії GSK – лідера фармацевтичної індустрії в респіраторному напрямку, який понад 50 років інвестує в наукові розробки в напряму захворювань дихальних шляхів і надає приблизно третину препаратів, використовуваних пацієнтами з БА і хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ) у всьому світі[6]. Понад 50% препаратів, які застосовуються в Україні для лікування людей з астмою і ХОЗЛ, вироблені GSK[7]. При цьому протиастматичні лікарські засоби компанії включені в систему реімбурсації в рамках національної державної програми «Доступні ліки»[8].

Разом з тим у 2004 році GSK запустила довгострокову соціальну програму «Оранж Кард» (http://www.a.orangecard.com.ua/ua/), у рамках якої пацієнтам із БА надається персональна знижка на препарат компанії згідно з призначенням лікаря. Завдяки цій ініціативі пацієнти, які страждають бронхообструктивним захворюваннями, мають доступ до ефективних ЛЗ для отримання базової терапії БА нарівні з громадянами інших країн світу. Програма реалізується у всіх регіонах України, до проекту приєдналися 2700 аптек країни, видано 172 тисячі карток «Оранж Кард».

Поряд із забезпеченням пацієнтів ефективними протиастматичними препаратами важливим елементом дієвого контролю БА є підвищення рівня підготовки лікарів, у тому числі надання медичній спільноті інформації про останні дослідження, нові підходи до терапії респіраторних захворювань і препарати нового покоління. 2018 року в пульмонологів і лікарів загальної практики в багатьох країнах світу, у тому числі в Україні, з’явилася можливість безкоштовно отримувати нові знання і підвищувати кваліфікацію у сфері діагностики, ведення і терапії респіраторних захворювань – завдяки запуску унікальної віртуальної наукової платформи RespiratoryWorld, міжнародного інформаційно-освітнього ресурсу, створеному GSK. На онлайн-майданчику зібрана найактуальніша інформація і представлений досвід провідних світових експертів-пульмонологів. Наукові сесії і навчальні курси доступні чотирма мовами: англійською, російською, французькою і турецькою.

На допомогу пацієнтам, які страждають на бронхіальну астму, і медичним працівникам компанією GSK був також розроблений «Астма контрол-тест» – клінічно підтверджений інструмент для оцінки контролю астми. Простий тест із п’яти питань, відповіді на які займуть близько 30 секунд, можна пройти онлайн на сайті https://www.asthmacontroltest.com/[9]. Результати допоможуть визначити рівень контролю захворювання для конкретного пацієнта.

GSK – один зі світових лідерів фармацевтичної індустрії, який займається науковими дослідженнями у галузі фармацевтики та охорони здоров’я, присвячує свою діяльність поліпшенню якості життя людей, допомагаючи людям робити більше, почуватися краще і жити довше.

Як лідер фармацевтичної індустрії в респіраторному напрямі, компанія GSK уже понад 50 років допомагає людям, які страждають на астму, забезпечуючи їх високоякісними інноваційними ЛЗ більш ніж у 170 країнах світу. Компанія приділяє велику увагу науково-дослідницькій діяльності для кращого розуміння причин захворюваності на БА та розробці інноваційних методів терапії захворювання.

Водночас компанія підтримує державні та неурядові ініціативи та соціальні програми по всьому світу, спрямовані на поліпшення якості життя людей з БА всіх ступенів тяжкості. Також GSK організовує і бере участь в інформаційних компаніях, орієнтованих на формування в пацієнтів з астмою більш глибокого розуміння реалій життя із захворюванням і підвищення обізнаності про способи контролю й ефективну терапію.

В Україні в 2004 році стартувала соціальна програма GSK «Оранж Кард», у рамках якої пацієнтам з БА надається персональна знижка на препарат GSK відповідно до призначення лікаря. Завдяки цій ініціативі пацієнти, які страждають на бронхообструктивні захворювання, мають доступ до ефективних ЛЗ для отримання базової терапії БА нарівні з громадянами інших країн світу. За програмою працюють 2700 аптек по всій країні. Довгостроковий проект «Оранж Кард» є втіленням місії компанії GSK давати людям більше можливостей почувати себе краще і жити довше.

У 2019 компанія GSK продовжує працювати в напрямку розширення доступу українців до ефективних лікарських засобів для терапії БА. Протиастматичні препарати GSK включені в систему реімбурсації у рамках національної державної програми «Доступні ліки», яка розпочалася 1 квітня 2017 року. Згідно з програмою, пацієнти з БА можуть купити препарати GSK, призначені лікарем, з незначною доплатою в аптеках, які приєдналися до ініціативи уряду. Це дозволить насамперед незахищеним категоріям громадян України продовжувати терапію навіть в умовах економічної нестабільності.

Більше інформації про компанію GSK в Україні та світі – на сайті ua.gsk.com або звернувшись до ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна»: 02152, м. Київ, пр-р Павла Тичини, 1-В, тел. (044) 585-51-85.

[1] Global Asthma Report 2014. http://www.globalasthmareport.org/resources/Global_Asthma_Report_2014.pdf

[2] ВОЗ. Хронические респираторные заболевания. https://www.who.int/respiratory/asthma/ru/

[3] ВОЗ. Астма. Основные факты. https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/asthma

[4] ВОЗ. 10 фактов об астме. https://www.who.int/features/factfiles/asthma/asthma_facts/ru/index1.html

[5] Центр медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України. Довідник «Показники здоров’я населення» за 2017 рік. http://medstat.gov.ua/ukr/statdov.html

[6] Rapier World Dec-2014 Mode l. https://www.gsk.com/media/3299/respiratory-brochure.pdf (станом на 1.04.2019)

[7] Станом на 2018 рік за даними аналітичної програми PharmXplorer d hbyre R03, A, D, C, DC

[8] Министерство здравоохранения Украины. Доступные лекарства. http://moz.gov.ua/dostupni-liki

[9] Asthma Control Test is a trademark of QualityMetric Incorporated. © 2018 GSK group of companies. All rights reserved.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH