Пологова реформа: на що слід чекати медикам та породіллям

Нова медична реформа стала новим приводом для дискусій. Особливо  гострі питання  викликає введення платних пологів. Хтось вважає ці зміни кроком до  покращення, дехто називає їх профанацією. Що насправді принесуть чергові політичні інновації?

Одним з кроків до великих змін має стати внесення поправок до закону № 6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». У документі йдеться про запровадження платних пологів. Але хіба за фактом в Україні існує безкоштовна медицина?

Скільки коштують безкоштовні пологи?

Стаття № 49 Конституції  України дає право всім громадянам нашої держави на безкоштовну медицину. Так написано на папері, але що виходить на практиці? А на практиці пологові будинки, особливо у великих містах, вимушені вводити систему так званих благодійних внесків. Готуючись до пологів і перебуваючи в пологових будинках після народження дитини, породіллі та їхні сім’ї сьогодні добровільно вносять від 1500 до 2500 грн благодійного внеску. Жінки, які потрапили до пологового будинку на кареті «Швидкої допомоги», зазвичай сплачують менше – кілька сотень гривень. Гроші йдуть на утримання медичного закладу в належному стані й витрачаються на розсуд його адміністрації. До того ж, найчастіше всіх, хто сплатив такий внесок, пологовий будинок забезпечує усіма необхідними ліками і витратними матеріалами. У пологових будинках, де не практикуються благодійні внески, породіллі мають закупити все за власний кошт,  витрачаючи у  такому разі в середньому близько 1 тис. грн.

Отже, так чи інакше, говорити про безкоштовні пологи сьогодні некоректно. Крім того, не секрет, що майже всі породіллі, крім  умовно офіційного благодійного внеску, намагаються віддячити лікарям додатково – і тут суми коливаються в найширших межах, залежно від платоспроможності родин. При цьому спеціалісти зазначають, що собівартість фізіологічних  пологів є доволі невисокою: «Вартість послуги сьогодні може умовно становити від 100 гривень до дуже значної  суми. Все це залежить від ситуації. Але акцентую увагу на тому, що фізіологічні пологи – це не дуже дорога послуга»,  – повідомив в інтерв’ю «5 каналу» акушер-гінеколог, заслужений лікар України Ігор Чермак.

Деякі джерела стверджують, що реальна вартість пологового процесу, враховуючи медичні засоби та послуги фахівців, становить приблизно 5 тис. грн. Однак за фактом деякі породіллі в цілому витрачають не менше 25 тис. грн. Тож, на що тоді йдуть податки, які мають робити медицину безкоштовною? Якщо за безкоштовну медицину доводиться сплачувати, чи не краще звернутися до приватної лікарні? У недержавних пологових будинках вартість народження становить 25–75 тис. грн і навіть вище, що доступно далеко не для всіх породіль. Слід зазначити, що така ситуація не влаштовує ані пересічних громадян, ані медиків, які через жорсткі та непрозорі «правила гри» змушені жертвувати своєю репутацією і миритися з дуже неоднозначним ставленням до себе з боку суспільства.  Тож, як сприймає лікарське суспільство майбутнє нововведення?

«Лікарський» аналіз медичної реформи

«Необхідність у такій реформі назріла давно. Тут немає навіть що обговорювати», – вважає  Олексій Корба, головний лікар приватного пологового будинку ADONIS. Щоправда, експерт наголошує: ефективність реформи залежатиме від механізму фінансування. Якщо він буде зручним для медзакладів та пацієнтів, кількість клієнтів збільшиться. Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я, 80 % важких захворювань трапляються у  країнах «третього світу». Причиною є низьке державне фінансування галузі та невисокі прибутки пацієнтів, які не мають змоги купувати дорогі ліки. Дискусійна пологова реформа може  частково розв’язати цю проблему в Україні. «У цьому питанні ще необхідно відзначити 2 моменти: правильну калькуляцію  витрат та наявність прихованих платежів. – додає Олексій Корба. – Наприклад, у нас (приватних медзакладах. – Ред.) немає прихованих платежів, на відміну від великих пологових будинків: тут трішки заплатили, там домовилися… У підсумку пацієнт  витрачає таку ж суму, яку б заплатив, обслуговуючись у нас. Різниця лише у рівні його фізичного і психологічного  комфорту. Головна проблема – це те, що люди у нас недостатньо поінформовані про якість послуг, порядок цін. Суспільством замовчується система прихованих платежів». Інші медики також  готові  позитивно сприйняти пологову реформу, проте ніхто ще не може  дати однозначної оцінки, поки не оприлюднена нова система фінансування.

Бюджет-2019: як зміниться пологова вартість?

Згідно з поправками до нормативу № 6327, з 2019 р.  пологи в Україні стануть платними. Вартість медичного обслуговування вагітної, витрати на пологи та утримання покриватиме держава. Отже, громадянам не доведеться  самостійно купувати ліки чи додатково віддячувати лікарям.  Для гри за правилами буде сформовано перелік послуг з відповідним прайсом. Так клієнти знатимуть, за що платять, а лікарі – за що працюють. Крім мотивації, збільшуватиметься відповідальність лікарів, адже процес обслуговування стане прозорим як для клієнта, так і для спонсора – представників держави. Кошти виділятиме Національна служба здоров’я.

Експерти стверджують, що реформа змінить механізм нарахування коштів для покриття користування послугами. До сьогодні держава виділяла загальні бюджети, завдяки новому порядку витрати стануть більш контрольованими та цілеспрямованими. Відомо, що адресні грошові виплати надходитимуть безпосередньо до медичних закладів. Однак чітких роз’яснень про механізм нарахування та виплат представники Міністерства охорони здоров’я поки не надають. Олександр Пабат, член комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики КМР припускає, що автори нововведень ще не розробили цього механізму. Представники Мінздраву лише повідомили, що у 2018 р. стартуватиме пілотний проект реалізації реформи. Він буде протестований на кількох закладах. Подробиці ще не розголошуються.

З погляду права: що принесе пологова реформа?

Експертне середовище розходиться в думках. Костянтин Четвертак, адвокат та партнер адвокатського об’єднання «Фіделіум», переважно позитивно оцінює майбутню медреформу. «На мою думку, новий підхід набагато кращий, адже держава переходить на оплату кінцевої послуги, а не за кожну окрему її частину. Також держава буде змушена дійсно піклуватися про своїх громадян, а отже, запрацюють основні гарантії, прописані в  Конституції України», – пояснює адвокат. – Окрім цього, запроваджується новий принцип «гроші за пацієнтом», тобто кошти виділятимуться не за принципом «є пологовий будинок, отже, виділяємо кошти», а за принципом «є пацієнт – отримайте повністю кошти», що, у свою чергу, стимулюватиме пологові будинки поліпшувати свої умови, щоб до них зверталося більше пацієнток».

Костянтин Четвертак наголошує, що медична реформа допоможе  подолати корупцію та скоротить витрати на медицину. Оскільки фінансування стане адресним, такий спосіб заощадження коштів сприятиме зростанню  рівня  медицини. «Неефективність медичної системи, успадкованої від Радянського Союзу, та величезні витрати на неї призвели до зміни моделі фінансування цієї сфери. Медична реформа в країні 2017 року має на меті скорочення видатків на медицину та разом з тим підвищення якості надання послуг», – пояснює експерт.

Слід також відзначити, що реформа має на меті створення  Національної  служби здоров’я, яка розподілятиме грошові надходження. Її завданням також буде закупівля ліків через прозорий конкурс. Це сприятиме утворенню здорової конкуренції, яка вплине на зниження цін та  підвищення якості медпослуг.

Олександр Пабат, член комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики КМР також вважає цю реформу доцільною, щоправда, лише за однієї умови: якщо держава зацікавлена  в збільшенні народжуваності, вона має запроваджувати програми, які сприятимуть  цьому. Однією з найдоцільніших програм є фінансування  медичного догляду вагітної та пологів за рахунок держави. У такому разі, коли пацієнтка стає на облік, для неї має відкриватися особистий рахунок. Але Мінздрав поки не запропонував механізму виплат. Чи буде запроваджено практичну систему особистих рахунків? «Я певен, що цього не буде, – коментує Олександр Пабат. – Буде чергова замануха:  народжуйте, сплачуйте, а ми все компенсуємо! Це називається «талон на калоші».  Інших думок бути не може, це чиста профанація. Тому вони не можуть просунути цю реформу».

Олександр Пабат вважає, що клієнту доведеться сплачувати за послуги власні кошти, які держава потім повертатиме рівними частинами протягом тривалого періоду.  «Це дуже схоже на субсидії, яким так усі радіють: 90 % населення отримує субсидії з ЖКГ, але, можливо, краще було б підняти рівень добробуту людей», – розмірковує депутат. На його думку, ця реформа не має жодного економічного, гуманітарного та медичного підґрунтя. «Якщо ви помітили, обговорення йдуть космічного масштабу та космічної дурості. Ця реформа – відволікаючий маневр, щоб її обговорювали  і не заважали займатися іншими справами. Нас хочуть відволікти від невдач влади, нас хочуть відволікти від катастрофічного стану медицини, яка ввійшла в круте піке за останні 3 роки. Нам скажуть, що ми заклали наріжний камінь у фундамент споруди. Мені цікаво, коли ж ми будемо картинки вішати», – додає Олександр Пабат.

Депутат вважає, що внесення поправок до закону № 6327 призведуть до розквіту приватних клінік. Але люди насамперед шукатимуть хорошого спеціаліста, а не заклад. Так само доведеться сплачувати за домовленістю.  В сільській місцевості ситуація може ускладнитися. Проте Олександр Пабат вважає, що в медичній  реформі закладена одна гарна  ідея – введення страхової медицини. Щоправда, позиції страхової медицини мають вводитися через страхову реформу. Такий механізм працюватиме, коли стане вигідним  для страхового бізнесу. Тож, насамперед необхідно створити належні  умови для  цієї галузі.

Розробник проекту: не поспішайте з висновками!

У розробці проекту платних пологів брав участь провідний акушер-гінеколог України В’ячеслав Камінський. Медик закликає не робити передчасних висновків: «Результати запровадження пілотного проекту, в межах якого компенсації отримають окремі пологові будинки, будуть підставою для запровадження реформи в цілому. Тільки тоді можна буде сказати, наскільки дієвою на практиці є започаткована реформа». В’ячеслав Камінський вважає, що це нововведення сприятиме підвищенню народжуваності, а також позитивно вплине на рівень медицини та якість обслуговування. «Реформа, яка покращує якість медичної допомоги, має право на життя. Проте  повинні бути передбачені пільги та державні гарантії для соціально незахищених верств населення», – додає лікар.

У підсумку можна відзначити, що експертне  середовище майже одностайно вважає, що практика пілотного проекту може  затягнутися,  так само як і втілення реформи. Нагадаємо, що Прем’єр-міністр Володимир Гройсман в ефірі каналу «112» запевнив, що держава покриватиме всі медичні витрати громадян. Разом з тим політик зазначив, що на  2018 р. бюджет медичної  галузі збільшено на 10 млрд грн. На його думку, цих коштів вистачить на медичне обслуговування за новим принципом. Очевидно, Україна потребує  рішучих змін. Якими саме будуть ці зміни, залежить від  думок, дій  та компетенції кожного її громадянина.

Автор: Юлія Мостова

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH