Інститут репродуктивної медицини: крок від безпліддя до материнства

Інститут репродуктивної медицини (ІРМ) відомий багатьом завдяки імені його засновника – професора Федора Власовича Дахно. Саме під назвою «Лабораторія Дахно Лтд» почалася історія ІРМ – першої приватної клініки допоміжних репродуктивних технологій в Києві. Про роботу клініки, її сьогоднішні можливості і плани на майбутнє говоримо з головним лікарем  ІРМ Антоном Олеговичем Куценко.

   Антоне Олеговичу, розкажіть, будь ласка, про  основні напрями роботи ІРМ сьогодні?

 Основним напрямом роботи нашої клініки було й залишається лікування безпліддя. У цьому відношенні ми маємо понад 20-річний досвід роботи, висококваліфіковану команду спеціалістів, серед якої досвідчені репродуктологи, гінекологи-ендокринологи, урологи, ембріологи, фахівці лабораторної справи,  а також практику використання  у своїй роботі провідних сучасних репродуктивних методик. Сьогодні ІРМ – це вже міжнародний медичний центр з  лікування як жіночого, так і чоловічого безпліддя, який має власні відділення ембріології, репродуктології, власний кріобанк. Крім того, ми займаємося проблемами оперативної гінекології, маємо жіночу консультацію.

Алгоритм роботи клініки вибудовано таким чином, щоб  забезпечити повний цикл надання необхідних пацієнту послуг. Є у нас і кабінет психолога, і  «Школа материнства»,  і донорська кімната, ембріолабораторія, де сім’яна рідина ретельно досліджується під потужним мікроскопом, тут же проводиться процедура допоміжного хетчингу, також маємо кріобанк для власних потреб клініки, операційно-маніпуляційні кабінети облаштовані необхідним сучасним обладнанням, що забезпечує швидкість та стерильність процедур. Ультразвукові дослідження проводяться за допомогою діагностичної платформи VOLUSON E8 EXPERT. Ембріологія – це центр високих технологій клініки, цей блок забезпечений ємностями Дьюара (кріокамери), ламінар-боксом K-Systems, міроскопами Olympus SZX16, SZX16, мікроскопом Nikon SMZ800, інвертованим мікроскоп Olympus IX71. Піклуючись про якість, багато витратних матеріалів замовляємо закордоном.

І оглядові кабінети, і палати перебування пацієнток оснащені всім необхідним для забезпечення повного комфорту пацієнтів… Як бачите, вся функціональна робота нашої клініки спрямована на досягнення максимально позитивного результату – допомоги в народженні здорової дитини.

Може маєте плани щодо розширення напрямів діяльності ІРМ? Плануєте відкрити власний пологовий будинок?

 Не виключено, що  в далекоглядній перспективі ми й будемо розглядати таку можливість. Однак на даний момент ситуація з відкриттям власного пологового будинку, на мій погляд,  не доречна з огляду на соціальні та економічні причини. Сьогодні  в  Україні відзначається досить сильна  монополія державних  пологових будинків, послуги яких у цій сфері досить високоякісні. Крім того, демографічна ситуація в країні  доводить той факт, що ті пологові будинки, які функціонують сьогодні,  заповнені наполовину. І давайте не будемо забувати, що відкриття приватного пологового будинку тягне за собою значні капіталовкладення, які зможуть окупити себе тільки через  5–10 років.

Висока якість та незарегульованість репродуктивної сфери в Україні, а також доступні ціни  сприяють тому, що дедалі більше іноземних туристів приїздять, щоб скористатися репродуктивними послугами. Чи розвиває  ІРМ напрям медичного туризму? Яка структура іноземних туристів? Які країни лідирують?

 Звичайно, медичний туризм є серед напрямів діяльності ІРМ. Не можу сказати, що відсоток іноземних туристів у нас значний, все-таки основний пацієнт повинен бути всередині країни. Однак іноземні туристи до нас звертаються. Найбільше приїздить до  нас пацієнтів з Ізраїлю,  на другому місці Італія, також є представники країн СНД. За всю історію клініки у нас проходили лікування пацієнти з понад 35 країн світу.

Досить багато  серед числа іноземних туристів до нас звертаються за програмами ДРТ. Зважаючи на вартість лікування за кордом, логічним вбачається їхнє бажання лікуватися у нас: ціни на послуги у сфері ДРТ  порівняно з європейськими у нашій клініці досить лояльні, а якість надання послуг на високому міжнародному рівні. Крім того,  є звернення з ведення вагітності, гінекології. Як правило,  – це іноземні пацієнти, які працюють у нас в Україні і звертаються до нас за страховим полісом,  або вихідці з країн колишнього Радянського союзу, які виїхали на постійне місце проживання за кордон.

Крім того, на Заході існують черги та  досить жорстке законодавство у сфері репродуктивних технологій, яке не дозволяє їм проводити ті програми, які можна проводити у нас. Це і сурогатне материнство, і донація ооцитів, і селекція плода…

ІРМ здійснює такі програми? І що є передумовою їх проведення?

Звичайно, ми проводимо такі програми. Як правило, передумовою є медичні показання… Наприклад,  донорські програми радять у випадку, коли неможливо досягти результату з власним біоматеріалом. Для прикладу, жіночий фактор – якщо власні яйцеклітини не продукуються організмом або вони  мають низьку якість, при передчасній менопаузі, якщо є ймовірність передачі дитині генетичного захворювання і таке інше. Для пари, яка розпочинає таку програму, підбирається донор за  рядом медичних і фенотипічних характеристик. Донора обстежують і, якщо немає жодних негативних обставин, беруть біоматеріал – яйцеклітини або сперму. Подальші маніпуляції проводяться як у звичайних програмах ДРТ. Можливі варіанти з донорськими яйцеклітинами та спермою чоловіка при жіночому факторі безпліддя або сперма донора та свої яйцеклітини жінки при чоловічому факторі.

Програми сурогатного материнства рекомендуються за умов, якщо жінка не може самостійно виносити дитину. Процес тривалий, енерго- й фінансово затратний, але для багатьох пар – це остання можливість мати власну дитину.

Беручи до уваги великий досвід роботи ІРМ на вітчизняному ринку, хочу запитати, чи охоплені вами регіони? Як ІРМ працює з регіонами?

До нас приїжджають лікуватися з усіх куточків України. База наших пацієнтів  у цьому плані досить широка. За багаторічний успішний досвід роботи ми сформували  позитивний імідж у наших пацієнтів: на нас працює «сарафанне радіо»… Крім того, з метою більш якісного інформування населення про наші можливості у сфері ДРТ ми використовуємо сучасні онлайн-можливості: сайти, соціальні мережі та інші інтерактивні засоби.

Вхід у нашу клініку відкритий і вільний для всіх пацієнтів: зателефонував, записався на прийом, приїхав на консультацію… Ну а далі – за обставинами.

  Лікування  безпліддя – досить дороге задоволення для наших громадян, враховуючи сьогоднішню економічну ситуацію. Чи має ІРМ якісь соціальні проекти, спрямовані на допомогу людям, які хочуть дитину, але не можуть цього собі дозволити? Чи отримуєте ви допомогу держави в цьому плані?

–  Держава сьогодні не фінансує наші програми, а в тих установах, де таке фінансування здійснюється, існує досить жорсткий відбір пацієнтів. Ми ж, у цьому плані, намагаємося допомогти всім, хто до нас звертається,  підійти до кожного  пацієнта індивідуально… Ми проводимо акції, дні знижок, але в основному розглядаємо ситуацію кожного пацієнта окремо – вивчаємо його історію хвороби,  морально-етичні моменти, сімейні обставини…і, звичайно, якщо пацієнти мають значний батьківський потенціал, але  потерпають від фінансового питання, ми, у свою чергу, йдемо назустріч таким пацієнтам, застосовуємо до них індивідуальний підхід… Звичайно, нашою допомогою можуть скористатися не всі, але ми докладаємо максимум зусиль, щоб більша кількість тих, хто звертається до нас по допомогу, її отримала.

 Скільки лікувальних циклів проводить ІРМ на рік? І який відсоток серед них є успішним?

Ми проводимо близько 1000 циклів на рік. Серед них 42–43 %  – успішні. Це практично половина від загальної кількості проведених циклів… Намагаємося в цьому плані досягти максимально позитивного результату, але ми ж звичайні лікарі,  і є моменти та обставини, що від нас не залежать… Однак, деякі пацієнти досягають результату з другої чи третьої спроби. Кожна наступна спроба підвищує шанс на успіх. Але і тут є межа. Третя спроба вважається максимально результативною – до 75 % успіху. Однак, у поодиноких випадках пацієнт може робити і 5, або 10 спроб. Деякі пацієнти можуть міняти лікаря для наступної спроби.

Коли стає зрозумілим, що всі спроби допомогти пацієнту народити дитину використані, але  позитивний результат не досягнуто, що рекомендується в такому випадку? З такими пацієнтами працює психолог?

Психолог може почати працювати з пацієнтом і до старту лікування безпліддя. Але досить часто люди нехтують відвідуванням саме цього спеціаліста – приходять, коли вже кілька спроб вичерпано, і надії майже не лишається. Однак хочу наголосити, що статистика успішних програм серед пацієнтів, що відвідують психолога протягом лікування, значно краща, ніж серед тих, хто покладається виключно на медицину.

   У 2002 році в Україні відбулося значне  зростання кількості  репродуктивних клінік. Однак на фоні збільшення числа клінік кількість хороших репродуктологів залишається незмінною. Як вирішуєте це  питання?

–   Ми дуже прискіпливо підходимо до цього питання.  Відбір спеціалістів, які можуть  працювати в нашій клініці, проводиться  досить ретельно. Політика ІРМ завжди спрямована на зростання професійного рівня наших спеціалістів. Ми  проводимо програми обміну досвідом,  різноманітні курси підвищення кваліфікації, майстер-класи, лекції,  закордонне стажування, беремо участь у регіональних та закордонних професійних конференціях.  І це дає свої результати – ІРМ по праву можна вважати «майстернею  кадрів». Дуже багато лікарів, що отримали досвід роботи у нас, на сьогодні вже відкрили власні клініки…

Також ми намагаємося поширювати накопичений нами досвід та знання, ділитися ним з нашими вітчизняними та зарубіжними колегами. Відтак, ми працюємо з навчальними проектами, читаємо лекції, проводимо майстер-класи для лікарів, запрошуємо до нас на стажування наших зарубіжних колег,  які можуть прослухати теоретичний курс по репродуктології та пройти практичне навчання на базі нашої клініки з професійним лікарем-куратором. У цьому плані нами було організовано «Школу репродуктологів».

–  На Вашу думку, на що сьогодні потрібно звертати увагу лікарям-практикам, які займаються питаннями безпліддя?

Хотілося б наголосити на тому, що  при лікуванні безпліддя подружньої пари досить мало уваги приділяється чоловічому фактору безпліддя. Досить часто в нашій практиці зустрічаються пари, де безпліддя жінки лікується роками – 7–10 років, і чоловік при цьому залишається повністю необстеженим. І коли ми починаємо лікування такої пари, виявляється, що в чоловіка досить проблематичні показники сперми – аж до відсутності сперміїв.

Ще є момент психологічної діагностики пацієнта. Бо почасти пацієнти дезінформують лікарів про стан свого здоров’я, свідомо приховуючи ряд захворювань. І в цьому випадку потрібно, щоб лікар, який направляє пацієнта на подальше лікування до нас і має змогу триваліший час з ним спілкуватися,  прискіпливіше  простежував стан фізичного, емоційного та психологічного здоров’я пацієнта, його соціальну адекватність і фіксував всі насторожуючи моменти. На сьогоднішній день ми не маємо загальної централізованої бази пацієнтів як у розвинутих країнах, тому виходом з цієї ситуації, на мою думку, є докладання свідомих спільних зусиль лікарів різних спеціалізацій до проблеми репродуктивного здоров’я населення.

На що сьогодні ІРМ спрямовує свою увагу? Над розвитком яких напрямів працюєте?

– Фокус нашої уваги сьогодні спрямовано на онкофертильність. Онкологія  в структурі захворюваності посідає лідируючі позиції, вона значно помолодшала. У свою чергу набирає популярності тенденція відстроченого  материнства, і накладання цих двох факторів один на одного може створити в результаті фатальну ситуацію для репродуктивного  здоров’я  пацієнта. Додайте до цього ряд хронічних захворювань, які пацієнт  отримує з роками… Тому досить актуальним на сьогодні є розроблення та впровадження методів лікування  таких пацієнтів.

Вже сьогодні доступні програми кріоконсервації власних статевих клітин. Пацієнт може зберігати свій біоматеріал протягом років до моменту, коли його життєва ситуація зміниться і можна буде реалізувати бажання батьківства, або материнства. Протягом періоду кріоконсервації клітини не піддаються впливу чинників оточуючого середовища – токсинів, захворювань, нездорового способу життя людини, чи хоча б стресу. Технології дають змогу виводити клітини зі стану консервації без будь-яких пошкоджень. Наступні кроки – звичайні програми ЕКЗ: запліднення, культивація ембріонів, трансфер у тіло матері, медичний супровід після переносу та визначення вагітності.

Дякуємо за інтерв’ю!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH