ENDO DUBAI – 2018. Мінімально інвазивна хірургія в гінекології

Н. Ф. Власенко, лікар-гінеколог вищої категорії, канд. мед. наук
Медична мережа «Добробут»

Дубаї – це перлина Близького Сходу та Перської затоки, оазис у пустелі, країна та місто досконалості, сучасності, практичності, країна, в якій турбота про людину на першому місці. Тому  і не дивно, що саме це місто стало гостиною для понад  500 кращих фахівців-гінекологів з усього світу, які могли приєднатися до провідних експертів у гінекологічній хірургії, дізнатися останні досягнення мінімально інвазивної хірургії.

1 лютого 2018 р. Муна Тахлак (Дубаї,  ОАЕ) та Жак Донне (Бельгія) – презеденти форуму – гостинно відкрили роботу конгресу MIS DUBAI. Експерти з 17 країн світу з високим рівнем наукового, клінічного  та соціального досвіду інформували аудиторію, ділилися своїми практичними знаннями, проводили навчальні програми, були доступними до спілкування та обміну думками, можливості отримати онлайн-консультацію та майстер-клас у майбутньому. Всі дискусії велись на одному професійному рівні.

Три дні роботи були досить насиченими та представлені доповідями з Італії – 3, ОАЕ – 16, Франції – 9, Великобританії – 3, Португалії – 1, Греції –1, Іспанії – 2, Бельгії – 2, Австралії – 1, Лівану – 1, Росії – 1, Чилі  – 1, Бразилії – 1, Швейцарії – 1, Єгипету – 1, США – 2, Німеччини – 1 та 3 пленарні доповіді з України. Всесвітньо відомі експерти  разом з присутніми обговорили  теми патології придатків матки, ендометріозу, безпеки пацієнта, управління операційними ризиками, гістероскопії, гістеректомії, аденоміозу, онкології.

Основним меседжем  конгресу MIS DUBAI став заклик – перейти від  своїх хірургічних амбіцій до хірургічних дій. Ця основна теза звучала майже в усіх доповідях. Наводилися статистичні дані  використання консервативного, традиційного  та малоінвазивного лікування, при цьому зазначалося, що не в усіх випадках лапароскопічна  або гістероскопічна  об’ємна операція  виправдана.

Кожен з доповідачів звертав увагу присутніх на необхідність ретельного збору анамнезу при первинному прийомі, використання додаткових методів обстеження: УЗД, МРТ, КТ, обов’язкової консультації суміжних фахівців: урологів, ендокринологів, терапевтів, вибору тактики лікування після оцінювання загальної картини захворювання.

Марафон хірургічного відео  був не лише демонстрацією техніки виконання тієї чи іншої операції. Основне, на що зверталась увага, – це помилки, які виникають під час операції та способи їх усунення.  Така інформація була цінною для всіх присутніх, якого б рівня кваліфікації  не був слухач. Було продемонстровано нові пристрої для гістероскопії з марцеляцією, нові інструменти для біполярної хірургії, що допомагають уникнути ускладнень та скоротити час операції.

Головне завдання гінеколога (хірурга-гінеколога особливо. – Авт.) – допомогти пацієнтці та зберегти її фертільність. Ерік Леблан (Франція), завідуючий онкогінекологічним відділенням у Центрі лікування раку в м. Ліль (Франція) у своїй доповіді акцентував увагу, що при проведенні радикальної та лапароскопічної хірургії необхідно використовувати реконструктивні методики  для збереження фертильності.

Цікавою була  доповідь Ігно Сілберта (Igno Silbert) з університету Basch щодо видалення кіст яєчників та збереження оваріального резерву. Йшлося про ендометріоми, етіологія яких є суперечкою багатьох шкіл.  Акцентувалась увага на тому, що лише 0,7 % ендометріом малігнізуються, у 1\3 випадків ендометріоми двобічні. Вони завжди асоціюються з болем та безпліддям у гінекології. Дискутабельним залишається питання консервативного та оперативного лікування при данній патології. Тому треба пам’ятати, що в 57 %  при консервативному лікуванні можливий ризик розриву капсули та перекрута (при використанні КОК та Візану. – Авт.).

Лапароскопія залишається  золотим стандартом  та  перевагою над лапаротомією. Перед оперативним лікуванням обов’язково необхідно контролювати рівень АМГ. Тому що у 80 % менше втрачається фолікулярного резерву при ендометріомах порівняно з втратами при дермоїдних кістах.  Однак при цьому на 38 % знижується рівень АМГ. Тому рівень АМГ необхідно контролювати до та після операції. Для того щоб зберегти резерв перед операцією, пропонується кріоконсервація ооцитів. Безсимптомні кісти та кісти у підлітків менше 4 см не оперують.  При вузликових формах пацієнтам старше 40 років, які  мають дітей, пропонується видалення кістоми з яєчником. Навіть при лапароскопії переваги надаються ушиванню яєчника перед біполярною коагуляцією (втрати при коагуляціїї 53 %, при ушиванні  – 18,5 %).

Ревез Ботхорішвілі (Revez Botchorishvili), професор із Франції, представив новітні тенденції  оптимального лікування при рецидивах ендометріозу.  Він зазначав, що перед повторною операцією пропонується використання  IVF та маркерів яєчникового резерву. При рецидивах у 100 % випадків використовується оперативне лікування у жінок старше 38 років, які мають високий рівень АМГ, двостороннє ураження яєчників.

Комбіноване лікування (медикаментозне та оперативне) теж має місце. При цьому лапароскопія є першою лінією лікування для збереження резерву використання лазера (аргон, СО2). Можливе проведення під контролем УЗД евакуації вмісту кістоми та введення 96 % спирту. При рецидивуючих ендометріомах після 40 років  – видалення яєчника.

Дуже цінним та цікавим для присутніх виявився досвід Марко Пуга (Чилі), гінеколога-онколога клінічної лікарні Чилійського університету та Німецької клініки в Сантьяго, наукового керівника південно-американського відділення Європейського товариства гінекологічної ендоскопії (ESGE). Під час його доповіді було продемонстровано операції з найтиповішими ускладненнями при  лапароскопічній гістеректомії з поясненням, як цього можна уникути  або не допустити.  Акцент був зроблений на лапороскопічних доступах у лікуванні гінекологічних хворих, запобіганні кровотечі під час операції. При цьому зазначалося, що операцію потрібно проводити тільки при наявності обладнаної операційної з повною комплектацією інструментів (інструменти мають бути сучасними. – Авт.) – використання біполярних інструментів (перевага швів), лазера СО2 або аргону. Оператор має досконало знати анатомію, розуміти: що, де, коли і яким способом необхідно робити.

Найчастіше судинні травми виникають при відсутності досвіду, надмірній емоційності, неправильному використанні енергії (мала енергія для судин, велика – для розрізання тканин). Найпоширеніші травми при введенні троакара. Тому необхідно  правильно покласти пацієнта на операційний стіл – горизонтально, хід троакара спрямувати під кутом до лона, використовувати голку Вереша. Причинами  ускладнень при коагуляції найчастіше бувають дефект ізоляції, пряме з’єднання  та нещасний випадок.

Після операції необхідно звертати увагу на біль, нудоту, блювання, тахікардію, дефанс, що доводять ускладнення. Як допоміжні засоби необхідно використовувати УЗД, КТ. Тільки після цього приймати рішення про повторну лапароскопію.

Широко була представлена тема ендометріозу. Чітко виділено класифікацію, тактику ведення та показання до оперативного лікування. Відзначалося надання переваги консервативному лікуванню ендометріозу у дівчаток та підлітків.  Керівник програми мінімально інвазивної гінекології та аспірантури Мічіганського університету, директор центру ендометріозу  Савсан АС-Сані виступила з доповіддю щодо порівняльної  статистики  консервативного та хірургічного лікування.

Руди Кампо,  заступник директора Левинського інституту фертильності та ембріології, спеціаліст  з гістероскопії матки та гістероскопічних трансендометріальних міометральних досліджень демострував методику сучасної гістерорезектоскопії з використанням біполярного апарату з марцеляцією, що скорочує час операції та дає змогу уникнути ускладнень. Під час доповіді була наведена чітка класифікація розташування вузлів і показання до гістероскопічних операції та необхідність переходу до відкритої консервативної міомектомії.

Професори Арнауд (Arnaud)  та Рілпе (Rhillppe) продемонстрували гістерорезектоскопію з видалення внутрішньоматкової перегородки з максимальним збереженням ендометрію, використовуючи біполярні інструменти, гачок.

Генеральний секретар Всесвітнього товариства ендометріозу Лона Хуммельшой, що багато років займається діагностикою та лікуванням ендометріозу, на законодавчому рівні домоглася створення  центрів з лікування ендометріозу в Данії. Нею була широко пропагована необхідність створення державних програм для жінок, хворих на ендометріоз.

Закривав конференцію  професор Арно Ватьє,  який вважається піонером у сфері лапароскопії в акушерстві та гінекології. Він подякував усім присутнім за плідну співпрацю протягом трьох днів, за демонстрацію нових досягнень, нових розробок, плідну дискусію експертів щодо дискутабельних питань.  Даний форум довів практичне, навчальне, наукове значення  для практичного лікаря.  Такі заходи дають змогу підвищити свою кваліфікацію, набути навичок та досвіду спеціалістів з усього світу та достеменно усвідомити, що на першому місці завжди мають бути здоров’я та фертильність жінки, досягнуті кваліфікованою допомогою з мінімальними ризиками та ускладненнями.

Необхідно перейти від своїх хірургічних амбіцій до хірургічних дій!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH