Перинатальні центри – нова якість охорони материнства та дитинства

В. В. Біла, головний лікар Перинатального центру м. Київ,
акушер-гінеколог вищої категорії, заслужений лікар України,
канд. мед. наук, фахівець з організації управління охорони здоров’я

Сучасні  перинатальні центри – це не просто гарні пологові будинки. Насамперед, це високоякісна технологія організації медичної допомоги, спрямована на збереження вагітності та народження здорової дитини, особливо у випадку серйозних відхилень у здоров’ї майбутньої матері або дитини.  Такий  якісно новий рівень сучасного акушерства та гінекології вже давно став загальнодоступним у багатьох країнах Європи.  Україна в цьому числі не є винятком. Про досвід створення перинатального центру 3-го рівня, застосування на його базі новітніх методик та технологій, традиції та здобутки розповідає головний лікар Перинатального центру м. Київ, акушер-гінеколог вищої категорії, заслужений лікар України,  канд.  мед. наук, фахівець з організації управління охорони здоров’я Біла Вікторія Володимирівна.

ІСТОРІЯ

Перинатальний центр м. Київ 3-го рівня надання спеціалізованої висококваліфікованої допомоги (ПЦ. – Ред.)  було створено 10 лютого 2012 р. шляхом реорганізації Київського міського пологового будинку № 7, що спеціалізувався на веденні передчасних пологів.

Статус ПЦ забов’язує виконувати ряд завдань у напрямі забезпечення якості надання медичної допомоги жінкам та новонародженим. У зв’язку з цим, стратегічним напрямом розвитку Центру стало впровадження системи менеджменту якості надання медичної допомоги пацієнтам на базі міжнародних стандартів якості ISО серії 9000.

Сьогоднішній ПЦ забезпечує діагностику та кваліфіковане ведення вагітних та породіль  групи високого ризику, інтенсивну допомогу новонародженим з низькою та екстремально низькою масою тіла. У ПЦ застосовуються сучасні перинатальні технології, рекомендовані ВООЗ. Заклад успішно пройшов акредитацію за ініціативи ВООЗ-ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини».

У грудні 2012 р. ПЦ м. Київ успішно пройшов міжнародний сертифікаційний аудит системи менеджменту якості на відповідність вимогам ISO 9001. Аудит проводив провідний сертифікаційний орган Бюро Верітас Сертифікейшн.  Одночасно ПЦ м. Київ успішно пройшов сертифікацію відповідності вимогам національного стандарту якості ДСТУ ISO 9001:2009. У 2017 р. заклад готується до переходу на нову версію стандарту ISO14001:2015.

Укомплектованість і професійний рівень медичного персоналу, матеріально-технічна база підрозділів ПЦ дає змогу надавати висококваліфіковану медичну допомогу в пологах, оперативних втручаннях, консервативному лікуванні жінок та новонароджених. У ПЦ працюють заслужені лікарі України, кандидати медичних наук та  лікарі  вищої та І категорії.

Орієнтованість на міжнародну систему надання якісної медичної допомоги зумовило функціональну реорганізацію Центру. Було створено                                   16 індивідуальних пологових залів, проведено модернізацію операційного блоку, відділення анестезіології та інтенсивної терапії, які розташовані в безпосередній близькості один від одного на одному поверсі, що підвищує безпечність і якість надання допомоги. Відділення інтенсивної терапії та реанімації новонароджених, розраховане на 12 ліжок, оснащено кувезами, унікальними апаратами для тривалої штучної вентиляції легенів та моніторингу життєво важливих функцій організму, що надає можливість виходжувати дітей, які народились у важкому стані, вагою від 500 г. Відкрито відділення другого етапу виходжування недоношених дітей. У цілодобовому режимі організована можливість консультацій новонароджених дитячими хірургом, офтальмологом,  кардіоревматологом та іншими вузькопрофільними спеціалістами. Структурні підрозділи на 90 % комп’ютеризовані та на 100 % забезпечені локальними протоколами. У катамнестичному кабінеті організоване тривале спостереження за недоношеними дітьми з забезпеченням вчасним консультуванням та обстеженням.

ТРАДИЦІЇ

Крім налагодження функціональної роботи,  нашим Центром приділяється значна увага соціальним заходам, в рамках яких започатковано багато нових традицій. Серед них можу назвати святкування Міжнародного дня недоношеної дитини, День іменинника. Крім того, нами проводяться традиційні зустрічі між батьками передчасно народжених дітей навіть після виписки: «Посиденьки з любов’ю», «Березневі зустрічі», «Сонячний квітень», «Святковий травень», «Свято Миколая» та ін.

Серед започаткованих традицій хочу відзначити благодійний забіг «Нетерплячки», який відбувся 7 квітня 2016 р. Завдяки участі  у цьому заході багатьох небайдужих людей стало можливим придбання дихальної апаратури для передчасно народжених дітей. Забіг підтримав особисто мер міста Віталій Кличко. Також у марафоні брали  участь лікарі ПЦ.

19 листопада 2016 р.  з метою привернення уваги до проблеми передчасних пологів нашим ПЦ було організовано урочистий захід «Свято малюка», який відбувся в  колонній залі Київської міської державної адміністрації з залученням представників влади, громадських організацій та асоціацій, батьків передчасно народжених дітей та самих дітей.

Маючи великий досвід лікування вагітних з невиношуванням вагітності, ми  створили проект «Нехай вагітність стане материнством», покликаний забезпечити пошук причин втрати плода, соціальної та психологічної реабілітації та розроблення індивідуальної програми планування вагітності для кожної пацієнтки.

МЕТОДИКИ ТА ТЕХНОЛОГІЇ

При аналізі моніторингових показників діяльності  ПЦ  м. Київ протягом п’яти років роботи було відзначено постійне зростання абсолютної кількості передчасних пологів, особливо на ранніх термінах вагітності (до 28 та 32 тижнів гестації), кількості багатоплідних вагітностей та вагітностей, які мали серйозні ускладнення (передлежання плаценти, важкі форми гестозів тощо), передчасно народжених дітей з низькою і екстремально низькою масою тіла. У нашому ПЦ виходжуються діти з  22 тижнів гестації та вагою при народженні  500 г і більше. Протягом року у нас народжується до 80 дітей у ваговій категорії до 1000 г та приблизно  120 дітей  у ваговій категорії 1000–1500 г.

Сьогодні завдяки впровадженню новітніх технологій як в акушерстві, так і  в неонатології стало можливим виходжування та виживання недоношених новонароджених з екстремальною малою масою тіла при народженні (вага при народженні до 1000 г та термін гестації  22–28 тижнів).  За п’ять років роботи ПЦ при виходжуванні дітей з екстремально низькою масою тіла (менше 1000 г) нами впроваджені новітні технології:

Методика подовженого роздування легенів.  Дає можливість відразу при народженні наповнити легені повітрям, розкрити альвеоли та запобігти спаданню альвеол під час видоху. Цей метод респіраторної підтримки є неінвазивним, простим у використанні, зменшує ризик травми легенів недоношеної дитини, зменшує тривалість проведення дитині дихальної підтримки. На сьогодні перевага віддається проведенню неінвазивної вентиляції легенів на заміну традиційній механічній вентиляції.

Неінвазивне введення сурфактанту. Сурфактант  вкриває внутрішню поверхню альвеол, знижує поверхневий натяг у легенях, стабілізує альвеоли, запобігаючи їхньому злипанню наприкінці видоху, сприяє адекватному газообміну під час дихання. Рівномірно розподіляється в легенях і розповсюджується на поверхні альвеол. У недоношених немовлят відновлюється рівень оксигенації, що потребує зниження концентрації вдихуваного кисню в газовій суміші; знижує рівень смертності і респіраторних захворювань.

Поліетиленова плівка. З метою підтримання температури тіла в новонароджених з вагою при народженні менше 1000 г використовують поліетиленову плівку. Дитину відразу після народження приймають у теплі пелюшки та загортають у плівку, це запобігає втраті тепла та дає можливість спостерігати за дитиною під час проведення маніпуляцій.

Музикотерапія. У ПЦ ВАІТН  протягом дня грає класична музика або звуки природи. Вже доведено, що музикотерапія позитивно впливає на розвиток дитини, зменшує біль, відчуття страху.

Крім того, на базі відділення невиношування вагітності та патології плода ПЦ було створено умови для щоденної психологічної підтримки вагітних жінок. Обстеження та лікування жінок проводиться відповідно до новітніх світових стандартів, враховуючи сучасні методи психокорекції. За допомогою арт-терапевтичних методик  проводиться профілактика та виявлення основних причин патології психоемоційного характеру. Також нами застосовано з метою психологічного розвантаження перегляд кінофільмів, мультиплікаційних фільмів. Музикотерапія у вигляді «ефекту Моцарта» та бібліотека релаксуючої літератури.

Залучення  батьків. Залучення мам у ВАІТН до догляду за дитиною, яка перебуває на дихальній підтримці та має стабільний стан. Мати залучається до догляду за дитиною, годування через зонд або зі шприца, проводить туалет дитині. Мати протягом дня (від 10 до 18 години) має можливість спостерігати за станом дитини та активно спілкуватися з нею. При стабільному стані дитини проводиться контакт матері та дитини «шкіра до шкіри» (метод кенгуру).

Обладнання. У ПЦ віддається перевага дихальним апаратам з можливістю проведення  неінвазивної вентиляції легенів, інкубаторам з  подвійними стінками та  сервером контролю температури  та вологості, слідкуючій апаратурі – пульсоксиметри, апарати для контролю артеріального тиску дитини.

Усі пологи відбуваються в індивідуальних пологових залах, оснащених шведськими стінками, фіт-болами, ліжками-трансформерами, індивідуальним душем і туалетом.

Широко підтримуються та практикуються партнерські пологи та раннє прикладання новонародженого до грудей, викладання немовляти на живіт матері в перші хвилини життя. Медичний персонал ПЦ максимально орієнтує молодих батьків на переважно грудне вигодовування.

Обсяг  допомоги, яку потрібно надати недоношеній дитині залежить від терміну гестації, маси тіла, наявності супутньої патології. Приблизно половина  передчасно народжених дітей у нашому ПЦ перебувають разом матерями одразу після народження та отримують необхідну допомогу і лікування не розлучаючись зі своїми мамами. Безумовно, материнський догляд, годування грудним молоком скорочують термін перебування в стаціонарі та сприяють швидшому  одужанню недоношеної дитини.

Тривалість перебування в ПЦ передчасно народженої дитини залежить від комплексу факторів, які визначають готовність дитини до виписки. У зв’язку з передчасним народженням відзначається незрілість усіх органів і систем, що може порушувати період адаптації дитини до нових умов позаутробного життя. Незрілість легенів проявляється респіраторним дистрес-синдромом, що може ускладнюватися бронхолегеневою дисплазією, яка потребує тривалої дихальної підтримки і лікування. Незрілість органів шлунково-кишкового тракту не дає змогу  повною мірою засвоювати потрібний для росту і розвитку об’єм ентерального годування, внаслідок часто виникає потреба в тривалому парентеральному вигодовуванні. Незрілість структур головного мозку обумовлює термолабільність, неспроможність координувати смоктання, ковтання і дихання, часто навіть зумовлює виникнення так званого апное недоношеного з тривалими затримками дихання.

Наявність таких захворювань, як ретинопатія недоношених, бронхолегенева дисплазія, анемія недоношених, неонатальна церебральна депресія на тлі морфо-функціональної незрілості можуть сприяти більш тривалому перебуванню в стаціонарі.

Виходжування дітей з низькою масою тіла в середньому становить  20 ліжко-днів. Однак діти з екстремально низькою масою тіла виходжуються більш тривало. Серед дітей, з вагою при народжені менше 1000 г мінімальна тривалість госпіталізації становить близько 60 днів. Наприклад, дівчинка Ірина з масою тіла при народженні 980 г виходжувалась протягом 59 днів, а двійня Дмитро і Данило з однаковою масою при  народженні 800 г перебували  в ПЦ протягом 97 днів. Якщо мають місце вищеперераховані патології, то терміни перебування у ПЦ збільшуються до 120 днів, як у випадку немовлят Сашка (800 г), Германа (970 г) та Єви (885 г), народжених на 25 тижні вагітності. Усі ці діти потребували довготривалої дихальної підтримки. Після відновлення самостійного дихання ще значний час потребували кисневої терапії, перенесли операції з приводу ретинопатії недоношених, анемію тяжкого ступеня. Сьогодні  немовлята вже виписані додому.

ЗДОБУТКИ

 За п’ять  років роботи ПЦ  народилось 4 тис.  недоношених новонароджених, з них 350 дітей у ваговій категорії до 1000 г та майже 500 новонароджених  у ваговій категорії  1000–1500 г.  Виживання та здоров’я дітей цієї вагової категорії залежить не тільки від ваги при народженні, а й від терміну гестації. Чим менше термін вагітності (22–24 тижні) при народженні дитини, тим менше маса дитини (500–650 г),  тим складніше виходжувати цю дитину в силу її глибокої морфо-функціональної незрілості.

Завдяки впровадженню сучасних технологій, відмови від агресивних методів надання допомоги недоношеним дітям на сьогодні зросла виживаність дітей у ваговій категорії до 1000 г майже  у два рази – з 20 % до 48,7 %, а у ваговій  категорії 1000–1500 г становить  93–96 %.

НАУКОВО-ОСВІТНЯ РОБОТА

На базі центру працює кафедра акушерства та гінекології № 1 Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця. ПЦ бере активну участь у науково-практичних, загальноосвітніх, міських та державних програмах, співпрацює з іншими лікувальними установами як Києва, так й  України та інших держав. Лікарі постійно беруть участь у конференціях, тренінгах, конгресах. Ми маємо тренінговий центр для постійного вдосконалення професійності.

На базі нашого ПЦ департамент Охорони здоров’я  м. Київ сумісно з Асоціацією неонатологів України 17 березня 2016 р. проводив семінар-тренінг для лікарів неонатологів родопомічних закладів м. Київ на тему: «Сучасні технології інтенсивної терапії новонароджених з практичним курсом».

28 вересня 2016 р. на базі ПЦ був проведений  майстер-клас «Сучасні технології в неонатології». Майстер-клас проводився за участю профессора Р. Раманатана (Лос Анджелес, США).

Під час І Ізраїльсько-Українського міждисциплінарного наукового симпозіуму з міжнародною участю «Невідкладні стани та анестезіологічне забезпечення в акушерстві та гінекології» , що проходив  3–4 листопада 2016 р. в Києві, команда ПЦ блискуче провела майстер-клас з лікування масивної кровотечі. Також було надруковано наші медичні рекомендації із серцево-легеневої реанімації у вагітних.

СТРУКТУРА ПЦ

Структура нашого ПЦ досить розгалужена. Крім приймального відділення, пологового відділення з індивідуальними та сімейними пологовими залами; відділення патології вагітності, екстрагенітальної патології, відділення медицини плода та раннього терміну вагітності; акушерського післяпологового відділення спільного перебування матері та новонародженого № 1 та № 2; відділення для новонароджених, які перебувають на спільному перебуванні з матерями, на базі відділення другого етапу виходжування недоношених дітей було створено  катамнестичний кабінет, де спостерігаються діти після виписки  додому та до досягнення ними трьох років. Щорічно спеціалістів катамнестичного кабінету відвідують близько  300 дітей. На катамнестичному прийомі дітей консультують невролог, окуліст, лікарі відділення. За показаннями проводиться загальний та біохімічний аналізи крові, УЗД, НСГ. Матері з дітьми мають можливість проконсультуватися із психологом, проходять навчання методикам масажу та ЛФК. Регулярно проводиться консультування виписаних дітей у телефонному   режимі.

Також у ПЦ у цілодобовому режимі працюють клінічна та сучасна бактеріологічна лабораторії, які виконують всі необхідні дослідження.

У 2017 р. у структурі ПЦ відкрита спеціалізована жіноча консультація, завданням якої є надання кваліфікованими фахівцями консультативної допомоги жінкам та подружнім парам, що бажають мати дітей, вирішення питання щодо тактики обстеження та лікування невиношування вагітності, ведення вагітних з обтяженим репродуктивним анамнезом (безпліддя, невиношування вагітності, перинатальні втрати під час попередніх вагітностей, вроджені вади розвитку дітей, пологові травми, застосування ДРТ) та перинатальними ускладненнями на тлі даної вагітності (багатопліддя, ЗРП, аутосомні порушення, внутрішньоутробне інфікування та ін.), а також психологічна допомога породіллям, що мають новонароджених дітей з тяжкими формами патології.

В основу роботи ПЦ  покладено принципи міждисциплінарного підходу до ведення вагітності і догляду за новонародженими, що дає змогу  максимально якісно на всіх етапах реалізувати завдання забезпечення населення доступною висококваліфікованою медичною допомогою, комфортними умовами народження та виходжування дітей.

Успішний досвід  роботи ПЦ дарує нам надію щодо реалізації наших планів на майбутнє – побудувати найсучасніший Перинатальний центр з відповідним обладнанням світового рівня, повним медико-технічним забезпеченням, з наявністю всіх етапів допомоги та підтримки репродуктивного здоров’я: від консультування сімей, корекції патології, ведення вагітних, розродження тощо до дитячої реабілітації. Мається на меті забезпечення повного циклу – від витоків життя до здоров’я поколінь! Це є девізом нашого Перинатального центру. Сучасні знання, високий потенціал, сила духа, бажання працювати у нас є, тому маємо бажання реалізувати це на високому рівні!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH