Особливості перебігу варикозної хвороби вен у вагітних

О. М. Борківець, судинний лікар-хірург вищ. катег., ордин. Клініки судинної хірургії НВМКЦ «ГВКГ»

 

У статті розглянуті передумови та причини виникнення варикозної хвороби вен (ВХВ) у вагітних. Описана профілактика варикозної хвороби як частина передегравідарної підготовки вагітних. Наведені реабілітаційні заходи, спрямовані на естетичну корекцію наслідків варикозної хвороби в післяпологовий період.

Ключові слова: варикозна хвороба вен, передгравідарна підготовка, вагітність, тромбофлебіт, профілактика, лікування.

 

Варикозна хвороба є поширеним хронічним захворюванням, яке виникає в 60 % жіночого населення України. Його характерною ознакою є прогресування саме під час вагітності, про що вказують 60–90 % жінок. В організмі вагітної відбуваються значні зміни, які можуть призводити до загострення та прогресування хронічних захворювань, тому до планування вагітності слід поставитися відповідально, враховуючи поточний стан здоров’я майбутньої матері.

Причини виникнення варикозної хвороби під час вагітності такі:

 1. Гормональна перебудова. У зв’язку з початком і прогресуванням вагітності гормональний фон жінки змінюється. Це призводить до зниження тонусу венозної стінки, збільшує ризик пошкодження клапанів, що спричиняє застій крові та, як наслідок, розвиток варикозного розширення вен.
 2. Збільшення ваги. Жінка за вагітність набирає в нормі 10–16 кг. Однак часто вагітна перевищує розрахований для неї за індексом маси тіла дозволений набір ваги. Це негативно впливає на стан серцево-судинної системи: збільшується об’єм циркулюючої крові, підвищується внутрішньочеревний тиск.
 3. Спадковість. Схильність до розвитку цієї хвороби передається спадково, так само, як колір очей чи волосся. Саме гени зумовлюють анатомічні особливості будови венозної системи, особливості клапанного апарату вен, співвідношення еластичних та колагенових волокон у стінці судин, що має значення при навантаженнях на венозну систему.
 4. Статичні навантаження. Тривале перебування в положенні сидячи чи стоячи сприяє застою крові в нижніх кінцівках, підвищенню тиску у венозній системі та створює умови для пошкодження венозних клапанів.

Додаткові передумови для виникнення варикозної хвороби – незручний тісний одяг, підбори вище ніж шість см. Отже, як бачимо, в період вагітності виникають дуже сприятливі умови для розвитку ВХВ нижніх кінцівок.

Щоб вчасно запобігти хворобі, вагітним слід звернути увагу на такі симптоми:

 • появу набряків увечері, відчуття важкості в ногах;
 • появу судинних зірочок, сітчастих вен, підсилення венозного малюнку;
 • зміну кольору шкіри, пігментацію, свербіж шкіри.

У цих випадках слід обов’язково звернутися до судинного хірурга, щоб уникнути розвитку тяжкої венозної недостатності та тромбофлебіту та розробити індивідуальний план профілактики.

Діагностика варикозної хвороби

Найбільш інформативним методом діагностики є доплерографічне дослідження, яке дає змогу візуалізувати кровотік, визначити стан клапанного апарату вен нижніх кінцівок та патологічні рефлюкси. Цей метод є «золотим стандартом» діагностики ВХВ.

Профілактичні заходи:

 1. Організація правильного способу життя. Уникання тривалого положення стоячи чи сидячи. Ходьба для запобігання застою крові завдяки роботі литкових м’язів, які є своєрідною периферичною помпою, що покращує відтік крові від нижніх кінцівок. Допомагають і вправи для стоп та гомілковостопних суглобів.
 2. Ідеальні умови для тренування венозної системи створюються під час плавання, тому рекомендовано відвідування басейну.
 3. Вживання достатньої кількості рідини та рослинної їжі. Це сприяє підтриманню гомеостазу, покращує роботу організму на клітинному рівні.
 4. Носіння еластичного трикотажу запобігає розвитку хронічної венозної недостатності. Ступінь компресії підбирається лікарем. Цей пункт розглянемо детальніше.

Профілактика тромбофлебіту, венозної недостатності, варикозної хвороби – важлива частина ведення вагітних. У період вагітності лікар має мінімізувати фармакологічне навантаження на організм жінки, крім того, будь-які планові оперативні втручання для корекції кровотоку протипоказані, тому лікування такого ускладнення варикозної хвороби, як тромбофлебіт, стає серйозною проблемою та спричиняє можливі ускладнення. Лікарю доводиться приймати складні рішення, щоб уникнути небажаних наслідків.

Отже, так важливо приділяти увагу саме профілактиці захворювання. Найбільш поширеною рекомендацією є носіння жінкою еластичного трикотажу. Ступінь його компресії залежить від ступеня хронічної венозної недостатності у пацієнки. Для класифікації ХВН використовується міжнародна класифікація СЕAP, яка виділяє шість ступенів. Кореляція (відповідність) між ступенем венозної недостатності, симптомами та необхідною при цьому еластичною компресією наведена в таблиці.

Таблиця

Ступінь компресії залежно від ступеня венозної недостатності

Ступінь венозної

недостатності

 

Симптоми та показання Клас

еластичної компресії

0 Здорові люди. Еластичний трикотаж використовується під час тривалих перельотів, статичних навантажень

 

А

(10–14 мм рт.ст.)

1 Періодичні короткочасні набряки ніг, що зникають після короткого відпочинку, профілактика варикозної хвороби та флеботромбозу глибоких вен у вагітних, ретикулярний (сітчастий) варикоз, телеангіектазії

 

1-й клас

компресії

(18–21 мм рт.ст.)

2 Варикозна хвороба, тромбофлебіти, набряки нижніх кінцівок, що зникають лише після тривалого або нічного відпочинку, стан після склеротерапії та оперативних втручань на венах

 

2-й клас

компресії

(24–32 мм рт.ст.)

3 До вищезазначених симптомів додається набряк ніг постійного характеру, що не зникає (може зменшуватися) навіть за період тривалого або нічного відпочинку

 

3-й клас

компресії

(34–46 мм рт.ст.)

4 Те саме плюс трофічні зміни у вигляді дерматитів, венозної екземи, поверхневі ерозії, пігментації

 

Те саме
5 Попередні симптоми плюс рубцеві зміни після загоєння виразок, явища ліподерматосклерозу

 

Те саме
6 Те саме плюс наявність активних виразок

 

Те саме

Еластичний трикотаж А класу та 1-го класу може призначати лікар загальної практики або акушер-гінеколог, який веде вагітну. Важливим критерієм для вибору класу еластичного трикотажу є наявність чи відсутність периферичних набряків, а також терміни їх зникнення. Короткочасні набряки, відсутність варикозного розширення вен є показанням для призначення еластичного трикотажу 1-го класу компресії. Водночас наявність набряків, зникнення яких потребує тривалого відпочинку, а тим більш якщо набряки не зникають після відпочинку вночі, потребують особливої уваги. Таким пацієнтам треба обов’язково зробити дуплексне сканування вен з подальшою консультацією судинного хірурга або флеболога. Слід зазначити, що в окремих випадках клас еластичної компресії, обраний спеціалістом, може відрізнятися від табличних даних. Це обумовлюється індивідуальними особливостями, результатами дуплексного сканування вен, наявною супутньою патологією.

 Другий та 3-й клас компресії може призначатися лише судинним хірургом після дообстеження з урахуванням багатьох чинників.

Абсолютними протипоказаннями до призначення еластичного трикотажу є:

 • хронічні облітеруючі захворювання артерій нижніх кінцівок, при яких регіонарний систолічний тиск на а.tibialis posterіor нижче ніж 80 мм рт.ст.;
 • тяжкі форми діабетичної полінейропатії та ангіопатії. Декомпенсована серцево-легенева недостатність;
 • зумовлені іншими причинами, крім венозної недостатності, трофічні виразки;
 • інфекційні ураження м’яких тканин;
 • індивідуальна чутливість до матеріалу, з якого виготовлено еластичний трикотаж.

Досить важливим аспектом, крім класу компресії, є правильність підбору розміру медичного компресійного трикотажу, бо лише в цьому випадку буде створюватися необхідний тиск на кожній ділянці ніг. Еластичні вироби повинні максимально повторювати форму нижніх кінцівок, а градієнт тиску має зменшуватися знизу вгору (див. Рис. 1).

Рис. 1. Градієнт тиску при виборі медичного компресійного трикотажу

У кожного виробника своя лінійка розмірів, і чим вона ширша, тим краще. Приклад лінійки розмірів представлено на рис. 2. Для правильного визначення розміру потрібно п’ять-дев’ять вимірів, виконаних зранку. Зазвичай показники, виконані вранці, менші за показники, виконані в другій половині дня.

Рис.2. Лінійка розмірів компресійного медичного трикотажу

Справжньою інновацією при виборі компресійного трикотажу є наявність 3D-сканера (див. Рис. 3), який дає змогу максимально точно отримати виміри ніг. У випадку коли складно підібрати необхідний розмір, можна зробити індивідуальне замовлення.

Рис.3. 3D-сканер

Реабілітаційні заходи у післяпологовий період

Після пологів, завершення періоду лактації гормональний фон жінки стабілізується. Вплив чинників, які спричиняли появу ВРВ, нівелюється, тому прояви захворювання значно зменшуються. Саме цей період є оптимальним для вирішення проблеми естетичної корекції варикозного розширення вен. Після доплерографічного дослідження вен визначається тактика подальшого лікування. В арсеналі судинного хірурга за останні роки з’явились такі сучасні методи лікування, як ендовенозна лазерна терапія, мініфлебектомія, склеротерапія.

Ендовенозна лазерна терапія (ЕВЛТ) дає змогу усунути прояви варикозної хвороби під місцевою анестезією та без розрізів. В основі ЕВЛТ є використання лазера з довжиною хвилі 1 470 нм. Саме ця довжина дає змогу ефективно використовувати лазерну енергію та впливати на венозну стінку, не завдаючи шкоди навколишнім тканинам. Енергія лазера доставляється безпосередньо у вену за допомогою спеціальних світловодів Biolitec із радіальним розповсюдженням променя і, діючи на уражену вену, спричиняє її закриття. Таким чином ліквідується патологічно змінений кровоплин, і варикозно змінені вени закриваються (див. Рис. 4).

Рис. 4 Принцип дії лазера Biolitec

Окремі звивисті та змінені варикозні вени видаляються через проколи в шкірі за допомогою мініатюрних гачків. Щоб зменшити діаметр вени, яка видаляється, та знеболити, місцево вводиться розчин Кляйна, який містить анестетик, адреналін та соду.

Переваги ендовенозної лазерної терапії:

 1. Операція проводиться під постійним ультразвуковим контролем, що робить її безпечною та ефективною.
 2. Короткий та безболісний післяопераційний період: після операції людина повертається до звичного способу життя.
 3. Після операції на шкірі не залишаються шрами та рубці.
 4. Операція безболісна, достатньо місцевої анестезії.
 5. Ризики рецидиву удвічі менші від класичної флебектомії.

Склеротерапія – малоінвазивний метод лікування варикозної хвороби. Можна сказати це «новий старий» метод: відомий із 60-х років ХХ століття, він постійно змінювався та модернізувався, а завдяки розробці нових склерозуючих препаратів та дуплексного сканування знову набирає популярності. Принцип методу полягає у введенні хімічної речовини, яка викликає коагуляцію білків ендотелію судини, запалення та склеювання стінок судини з їх подальшою облітерацією. Змінена судина закривається та припиняє своє функціонування. Хімічні речовини вводяться переважно у вигляді піни. Цей метод називається «foam-form», він найбільш ефективний при початкових ознаках варикозної хвороби для видалення ретикулярних вен, телеангіектазії та в комбінації з лазерною терапією та мініфлебектомією.

Отже, якщо під час вагітності вени все ж таки набули варикозного розширення,не треба хвилюватися: ця проблема має вирішення!

 1. Borkivets, vascular surgeon-surgeon higher. catechism, ordin. Clinics of Vascular Surgery NVMTS “GVKG”

FEATURES OF THE COURSE OF VARICOSE VEIN DISEASE IN PREGNANT WOMEN

The article deals with the causes of the occurrence of varicose veins in pregnant women, attention is paid to the preconditions of this disease. Attention is drawn to the prevention of varicose veins as part of the pre-hereditary preparation of pregnant women. Describe rehabilitation measures aimed at aesthetic correction of the effects of varicose veins in the postpartum period.

Key words: varicose veins disease, pregravidder preparation, pregnancy, thrombophlebitis, prophylaxis, treatment.

А. Н. Боркивец, сосудистый врач-хирург высш. катег., ордин. Клиники сосудистой хирургии НВМКЦ «ГВКГ»

ОСОБЕННОСТИ ТЕЧЕНИЯ ВАРИКОЗНОЙ БОЛЕЗНИ ВЕН У БЕРЕМЕННЫХ

В статье рассмотрены предпосылки и причины возникновения варикозной болезни вен у беременных. Описана профилактика заболевания как часть предгравидарной подготовки беременных. Указаны реабилитационные мероприятия, направленные на эстетическую коррекцию последствий варикозной болезни в послеродовой период.

Ключевые слова: варикозная болезнь вен, предгравидарная подготовка, беременность, тромбофлебит, профилактика, лечение.

ЛІТЕРАТУРА/REFERENCES

 1. Сенчук А. Я. Профилактика акушерских осложнений у женщин с варикозной болезнью / А. Я. Сенчук, Т. В. Юрковская // Актуальні проблеми тромбозу і порушень гемостазу в клінічній медицині: Мат. науково наук.-практ. конф. – К.: «Четверта хвиля», – 2003. – С. 78–81.

Senchuk, A. Ya. Profilaktika akusherskikh oslozhneniy u zhenshchin s Varikoznoye bolezn’yu / A. YA.Senchuk, T. V. Yurkovskaya // Aktualnyye problemy tromboza i narusheniy gemostaza v klinicheskoy meditsine: Materialy nauchnoprakticheskoy konferentsii – M .: «Chetvertaya volna », – 2003. – S. 78–81.

 1. Серов В. Н. Хроническая венозная недостаточность / В. Н. Серов, Е. В. Жаров // Семейная медицина. – 2014. – № 6 (56). – С. 14–20.

Serov, V. N. Khronicheskaya venoznaya nedostatochnost’ / V. N.Serov, Ye. V. Zharov // Semeynaya meditsina. – 2014. – № 6 (56). – S. 14–20.

 1. Серов В. Н. Особенности терапии плацентарной недостаточности у беременных с варикозным расширением вен малого таза / В. Н. Серов, В. Л. Тютюнник, О. И. Михайлова // Репродуктивная эндокринология.– 2012. – № 4 (6). – С. 74–77.

Serov, V. N. Osobennosti terapii platsentarnoy nedostatochnosti v beremennykh s varikoznymi rasshireniyem ven malogo taza / V. N.Serov, V. L. Tyutyunnik, A. I. Mikhaylova // Reproduktivnaya endokrinologiya. – 2012. – № 4 (6). – S. 74–77.

 1. Сюсюка В. Г. Особливості перебігу вагітності та пологів у жінок із варикозною хворобою та ожирінням / В. Г. Сюсюка // Наук. вісн. Ужгород. у-ту (серія «Медицина»). – 2005. – Вип.25. – С. 147–

Syusyuka, V. G. Osobennosti techeniya beremennosti i rodov u zhenshchin s varikoznoy bolezn’yu i ozhireniyem / V. G. Syusyuka // Nauchnyy vestnik Uzhgorodskogo universiteta (seriya meditsina). – 2005. – Vip. 25. – S. 147 – 150.

 1. Detriche O., Vaesen S., Carlier C., Dutranoy J. C., Givron O., Bosschaert P. [Spontaneous rupture of varicose veins in the third trimester of pregnancy:diagnosis achieved by MRI]. Gynecol Obstet. Biol. Reprod. (Paris). – 2012 Jun; 41(4):370-3. doi: 10.1016/j.jgyn.2011.08.009. French. Detriche, O., Vaesen, S., Carlier, C., Dutranoy, J. C., Givron, O., Bosschaert P. [Spontannyy razryv varikoznykh ven v tret’yem trimestre beremennosti: diagnoz, dostignutyy s pomoshch’yu MRT]. J. Gynecol Obstet. Biol. Reprod. (Parizh). – 2012 iyun’; 41 (4): 370-3. doi: 10.1016 / j.jgyn.2011.08.009. Frantsuzskiy.
 2. Müller-Bühl U., Leutgeb R., Engeser P., Achankeng E. N., Szecsenyi J., Laux G. Varicose veins are a risk factor for deep venous thrombosis in general practicepatients. Vasa. – 2012 Sep; 41(5):360-5. doi: 10.1024/0301-1526/a000222.

Müller-Bühl U., Leutgeb R., Engeser P., Achankeng E. N., Szecsenyi J., Laux G. Varikoznoye rasshireniye ven yavlyayetsya faktorom riska tromboza glubokikh ven v obshcheprinyatykh patsiyentakh. Vasa. – 2012 sentyabr’; 41 (5): 360-5. doi: 10.1024 / 0301-1526 / a000222.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH