Цікаві факти медицини

Американка Генрієтта Лакс стала мимовільним донором ракових клітин.  У 1951 році їй був поставлений діагноз – рак шийки матки, у цьому ж році вона померла. Лікарі в госпіталі взяли в неї зразки здорової та ураженої тканини, які потрапили до дослідника Джорджа Гея, який виявив невідомий раніше феномен: клітини пухлини Лакс були здатні виживати і ділитися нескінченну кількість разів. Вони поклали початок клітинної лінії HeLa, яка була використана для створення вакцини проти поліомієліту, у дослідженнях раку, ВІЛ, впливу радіації і безлічі інших випробувань вченими по всьому світу. Підраховано, що відтоді вирощено понад  20 т клітин HeLa, що перевищує вагу Генрієтти за життя в 400 разів.

Джерело:  Henrietta Lacks / From Wikipedia, the free encyclopedia. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://en.wikipedia.org/wiki/Henrietta_Lacks

Свого часу Леонардо да Вінчі отримав дозвіл на диссекцію трупів і склав докладні малюнки з описами багатьох людських органів.  Проглядаючи ці малюнки британський кардіохірург Френсіс Уеллс переосмислив метод оперування мітрального клапана серця, який запобігає зворотному кровоточу в ліве передсердя. Традиційно при порушенні нормального функціонування клапана хірурги зменшували його діаметр, проте це обмежувало надалі максимальний потік крові. Уеллс же, натхненний роботами Леонардо, придумав нові протези, позбавлені таких недоліків, і успішно прооперував понад дві тисячі пацієнтів.

Джерело:  Da Vinci clue for heart surgeon. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4289204.stm

Фактичним днем ​​народження сучасної анестезії слід вважати 16 жовтня 1846 р., коли в Бостоні хірургами Джоном Уорреном (John Warren) і Вільямом Мортоном (Morton William Thomas Green) була проведена перша в історії медицини операція з видалення пухлини на шиї з застосуванням ефіру в якості анестетичного засобу. До цього  у  1525 р. дію ефіру намагався довести лікар і алхімік Парацельс. За ним у 1797 р. британський хімік  Гемфрі Деві  (Humphry Davy), проводивши досліди з закисом азоту, звернув увагу на звеселяючу дію газу. Через двадцять один рік, у 1818 році, інший відомий англійський учений – Майкл Фарадей (Michael Faraday), випробувавши на собі ейфорійні, снодійні і анальгетичні ефекти інгаляції сірчаного ефіру, аналогічного за дією закису азоту, опублікував про це доповідь в «Щоквартальному журналі науки і мистецтва» («Quarterly Journal of Science and the Arts Miscellanea»).

Джерело:  Интересные медицинские факты . – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://moitabletki.ru/fakty/

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH